Wiadomości

Sobota 03.05.2025

DZWONKI:

SP DOMANOWO:

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 - 11.35

5. 11.55 - 12.40

6. 12.45 - 13.30

7. 13.35 - 14.20

8. 14.25 - 15.10

 

SF ŚWIRYDY:

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 -11.30

5. 11.45 - 12.30

6. 12.40 - 13.25

7. 13.40 - 14.25

  • Przez dwa tygodnie uczniowie przygotowywali się do konkursu w bibliotece szkolnej. Wybrali wiersze z nowo zakupionych książek ,,Kałużyści” Danuty Wawiłow. Po wspólnym przeczytaniu treści utworów, uczniowie dokonali wyboru wg. własnych możliwości i potrzeb. Pamięciowe opanowanie tekstu ćwiczyli z panią Ireną Bruzio. Po wstępnych eliminacjach do konkursu przystąpiło 29 uczniów.

    12 marca 2019 r. na antresoli zgromadziły się wszystkie dzieci z klas I-VI, z zerówki i przedszkola wraz z opiekunami. Oprawę plastyczną konkursu stanowiła dekoracja lekko wiosenna. Konkurs otworzyła Pani dyrektor Ewa Zawadzka, która serdecznie powitała uczniów, młodsze dzieci, wychowawców i gościa honorowego ks. Mieczysława Rzepniewskiego, życząc uczestnikom sukcesów. Pani Joanna Haraburda przedstawiła jury konkursu:

    Ks. kan. Mieczysław Rzepniewski - były proboszcz parafii Klichy (obecnie na emeryturze), poeta;

    p. Justyna Paprocka - wychowawczyni kl. II , 

    p. Elżbieta Guziak -wychowawczyni kl. III ,

    Joanna Haraburda - polonistka, przewodnicząca jury.

    Publiczność (dzieci) kolejno losowały recytatorów i tytuł prezentowanego wiersza. Uczestnicy konkursu recytowali różne wiersze poetki Danuty Wawiłow, jednak kilka tytułów się powtórzyło, ,,Lato” , „Wieczór” , ,,Babcia i pudel” , ,,Pokrzywa” , jednak interpretacja tych wierszy była różnorodna. Każdy występ nagradzany był gromkimi brawami. Wszyscy recytatorzy byli świetnie przygotowani. Jury miało trudne zadanie wyłonienia zwycięzców, którzy będą prezentować szkołę na etapie międzyszkolnym. 

    W czasie gdy obradowało jury konkursowe, pozostałe dzieci pozostały na spotkaniu z księdzem Rzepniewskim. Ks. Rzepniewski pokazał dzieciom tomiki swojej poezji. Dotychczas wydał 34 książeczki ze swoimi wierszami, do druku przygotowana jest kolejna. Wybrał kilka wierszy i odczytał je dzieciom z ,,Kapłaństwo wierszem pisane”. Dzieci ,mimo że są  bardzo młodymi odbiorcami, zachowały spokój i powagę. Treść wierszy dobrał do poziomu dziecka- „Lekcja”, „Matka”, wiersze poświęcone Papieżowi Polakowi, wielkopostne. Pomiędzy recytacjami swoich wierszy, opowiedział o sobie. Zaczął pisać w latach 60-tych , kiedy był w seminarium. Koledzy studenci byli jego pierwszymi krytykami, zachęcali go do dalszego pisania. Pierwsze utwory ukazały się w Tygodniku Katolickim. Jako poeta zadebiutował tomikiem poezji ,,W labiryncie dróg Bożych” .W swoich wierszach opisywał ludzi, których znał, spotkał, wydarzenia kościelne, uroczystości parafialne itp., zawarł tematykę świecką i duszpasterską. Oprócz pisania wierszy zajmował się tłumaczeniem książek Michela Quoista z języka francuskiego, pisał scenariusze - Misteria - na potrzeby studentów, opublikował rozważania ,,Omodlone tajemnice” , ,,Różaniec” , ,,Ze śmierci do życia”. Dzieci dowiedziały się, żeby zostać kapłanem, trzeba długo się uczyć. Chodził do szkoły Podstawowej w Hryniewiczach Małych. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Bielsku Podlaskim. W 1962 r. wstąpił do Wyższego Seminarium w Drohiczynie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie. Był wykładowcą języka łacińskiego, greckiego i włoskiego w seminarium. Uczniowie kl. V przygotowali wiersze autorstwa ks. Rzepniewskiego: Łukasz Mortel odczytał wiersz ,,P.O”, Maciej Roszkowski ,,Na zakończenie Rekolekcji Wielkopostnych”. 

    Na zakończenie spotkania autorskiego Ks. Rzepniewski rozdał dzieciom tomiki wierszy. Dodał, aby pisanie było uznane, muszą to ocenić inni. Trzeba czasu, żeby poezję docenić. Dzieci serdecznie podziękowały księdzu, wręczyły bukiecik własnoręcznie wykonanych kwiatów i drobny upominek.

    I tak doczekaliśmy przyjścia jury. Pani Joanna Haraburda ogłosiła wyniki konkursu.

    W grupie klas IV-VI:

    I miejsce - Paulina Micał - kl. V

    II miejsce - Łukasz Mortel  kl. V

    III miejsce - Zuzanna Paprocka -kl. IV                                           

    grupa klas I-III:

    I miejsce - Magdalena Kazimierska- kl. III,             

    II miejsce - Zofia Rutkowska - kl. I

    III miejsce - Dominik Popławski - kl. I.

    Wyróżnienie otrzymał Dominik Bojar z zerówki. Uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe. Wszyscy uczestnicy dyplomy i zakładki do książki. Pani dyrektor podziękowała organizatorom, dzieciom, Ks. Rzepniewskiemu oraz wszystkich zaprosiła na obiad. /Irena Bruzio/

  • SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ w SF w Świrydach

    Zasady bezpiecznego zachowania w różnych sytuacjach powinien znać każdy, zwłaszcza dzieci. W dniu 11 marca 2019r. uczniowie Szkoły Filialnej w Świrydach mieli okazję przypomnieć sobie wiedzę na ten temat, dzięki spotkaniu z  Dzielnicową z Posterunku Policji w Brańsku Panią Anną Mortel.  Z wielkim zaangażowaniem uczniowie  uczestniczyli  w różnego rodzaju  zadaniach. Przypomnieliśmy sobie zasady zachowania się na drodze, na przejściu dla pieszych, podczas rozmowy z nieznajomym, a także w sytuacji ataku groźnego psa. Na koniec wszyscy otrzymali drobny upominek w postaci elementu odblaskowego./ED/

  • Dzień Kobiet w SF w Świrydach

    Wszystkie Panie w Szkole Filialnej w Świrydach – i te duże i te małe – miały w tym dniu swoje święto. Ze szczególną inicjatywą wyszli Panowie z Samorządu Uczniowskiego, którzy składali życzenia oraz wręczali tulipany płci pięknej. Kobiety w naszej szkole zdecydowanie odczuły, że 8 marca to ICH święto. /ED/

  • BEZPIECZNIE NA WSI

    Dnia 6 marca w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Markiem Markiewiczem pracownikiem placówki KRUS w Bielsku Podlaskim. Celem jego wizyty był zachęcenie uczniów do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym pod hasłem: ,,Bezpiecznie na wsi: maszyna pracuje dziecko obserwuje”.  Konkurs podzielony został  na grupy wiekowe, więc mogą w nim wziąć udział uczniowie począwszy od klasy I do kl. VIII włącznie. Podczas spotkania  pan Markiewicz przedstawił  uczniom prezentację multimedialną, której głównym przesłaniem było uwrażliwienie uczniów na niebezpieczeństwa związane z pracą w rolnictwie. Dzieci i młodzież otrzymały wiele cennych wskazówek jak unikać czynności, które mogłyby zagrażać ich zdrowiu, a nawet życiu jeśli prace w gospodarstwie będą wykonywały w niewłaściwy sposób lub bez nadzoru dorosłych. Na zakończenie spotkania uczniowie  otrzymali kolorowe  ulotki, foldery i książeczki./AR/

  • DAWNO, DAWNO TEMU...

    4 marca 2019 r. odbyło się kolejne "Spotkanie z Muzyką".  Aktor warszawskich teatrów, Cezary Nowak zaprezentował słuchaczom wiersze polskich autorów nawiązujące do dziedzictwa geniusza epoki elżbietańskiej (Williama Szekspira). Poetyckie strofy zabrzmiały wespół z muzyką przełomu XVI i XVII wieku, graną na dawnych, historycznych instrumentach (skrzypce barokowe, obój barokowy/pomort, teorba).

    Przy dźwiękach dworskiej kapeli zostały opowiedziane dzieciom baśnie o królach, pięknych księżniczkach, groźnych smokach i dzielnych rycerzach. Muzyka, pobudzając wyobraźnię sprawiła, że wszyscy chętnie słuchali historii, które miały miejsce dawno, dawno temu…

  • I Turniej Piłki Nożnej

    I Turniej Piłki Nożnej

    3 marca 2019 roku w naszej szkole, odbył się I Turniej Piłki Nożnej Skorpion Kalnica CUP, o Puchar Dyrektora GOUK w Kalnicy. W rozgrywkach wzięło udział osiem drużyn z rocznika 2007:

    GKS Skorpion Kalnica I i II,

    MKS Ruch Wysokie Mazowieckie I i II, 

    Sparta Szepietowo,

    Pogoń Łapy

    oraz KS Sokoły I i II.

    Drużynę Skorpiona tworzą m.in. uczniowie naszej szkoły: Szymon Mortel, Mateusz Jarosz, Przemek Niemyjski i Kuba Paprocki - skromna liczebnie, ale silna sportowo reprezentacja :) 

    Wszystkie mecze odbyły się w spokojnej atmosferze, w duchu fair play. 

    Zwycięzcami turnieju zostali zawodnicy z MKS Ruch Wysokie Mazowieckie I. Piłkarze GKS-u Skorpion Kalnica I uplasowali się na czwartym miejscu, a gracze Skorpiona II zajęli ósme miejsce (najlepszym piłkarzem tej drużyny został Przemek Niemyjski). 

    Zawodnikiem  Numer 1 całego turnieju został Kuba Paprocki! Gratulacje! :)

    Wielkie podziękowania dla trenera GKS Skorpion Kalnica Pana Jacka Żocha i Osób wspierających za zorganizowanie turnieju! Dziękujemy wszystkim przybyłym Drużynom za wspaniały, sportowy klimat spotkania; Kibicom za kulturalne zagrzewanie do walki, Paniom z kuchni za przygotowanie ciepłego posiłku i pysznych pączków ( zniknęły w oka mgnieniu :) ), a także Mamom zawodników drużyny Skorpiona za przygotowanie kanapek i ciast.

    Do sportowego zobaczenia za rok! /Renata Jarosz/

  • Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

    Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

    "Wojna się nie skończyła ( ... ).
    Nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym Państwie Polskim. 
    Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa".

    Gen. bryg. Leopold Okulicki " Niedźwiadek "

    1 marca 2019r. w naszej szkole odbył się  apel upamiętniający Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość odbyła się z udziałem całej społeczności szkolnej na czele z Panią Dyrektor Ewą Zawadzką. W trakcie apelu uczniowie, przygotowani przez panią Joannę Niemyjską oraz panią Barbarę Muczyńską, przybliżyli sylwetki bohaterskich żołnierzy, którzy ginęli za sprzeciwianie się narzuconemu systemowi komunistycznemu. Uczniowie mogli również dowiedzieć się, nie tylko o życiu tych odważnych osób, ale także o przeszkodach i warunkach w jakich przyszło im żyć oraz walczyć. Zaprezentowano utwory poetyckie oraz elementy dramy w lirycznej oprawie muzycznej. Odczytano również Apel Poległych, a po każdorazowym wezwaniu „Stańcie do apelu!”, uczniowie dumnie, z całych sił skandowali „Cześć i chwała bohaterom!”

    Uczniowie wyjątkowo zaangażowali się w przygotowanie tego apelu, zdradzając przy tym zainteresowanie historią i pragnienie odkłamywania dawnych czasów, jak również  podkreślenie, że należy im się zacne miejsce w Panteonie Narodowym.   Nasza społeczność  szkolna była wyraźnie zainteresowana tematem, czego dowodem była zupełna cisza na sali oraz podziękowanie głośnymi oklaskami.  /JN/

  • bal karnawałowy

    Karnawał to czas zabawy, szaleństwa i radości…  28 lutego w naszej szkole odbył się  bal karnawałowy. Już od rana w szkole pojawiały się kolorowe postacie. Można było spotkać królewny, rycerzy, biedronki, smerfy, policjantów i Super Bohaterów, strażaków, czarownice i księdza. Nie sposób wszystkich wymienić, a i rozpoznać znajome buźki było czasem baaardzo  trudno… Uczniowie klas młodszych oraz przedszkolaki bawiły się doskonale przy muzyce i zabawach organizowanych przez wychowawców i wspaniałych rodziców. Cieszymy się, w naszej zabawie nie zabrakło naszych Mam, którym udzieliło się karnawałowe szaleństwo i ruszyły z nami w tany.  Przy skocznych dźwiękach aktualnych i ulubionych przebojów nie mogło zabraknąć „Zumby” , zabawy „Pociąg” oraz tańca ”Czekolada”. Miłym akcentem na zakończenie były słodkie niespodzianki dla wszystkich uczestników karnawałowych przebieranek. Dziękujemy za wspaniałą zabawę:)/EG/

  • Z życia biblioteki szkolnej

    Dużo się działo i dzieje. Wielkie zainteresowanie wzbudziły nowo zakupione książki. Wśród starszych uczniów poczytnością cieszą się tomy ,,Baśniobór”, ,,Wiedźmin” , ,, BFG”, ,, Dywizjon 303…”, zaś wśród młodszych ,,Opowiadania przedszkolaka” , ,,Drzewo do samego nieba” ,  ,,Nie ma nudnych dni”, ,,Cukierek” , ,, Asiunia” ( o Joannie  Papuzińskiej), ,,Rany, Julek” (o Julianie Tuwimie).                                                       

    Uczniowie czytają podczas: Poranka z książką, na przerwach w czytelni oraz zajęć bibliotecznych. Dzieci z klas młodszych brały udział w konkursach organizowanych przez bibliotekę: recytatorskim - Przysłowia są mądrością narodu, przygotowują się do szkolnego konkursu recytatorskiego poezji Danuty Wawiłow, plastycznych (Zakładka do książki, Symbole narodowe, Ozdoby świąteczne, Okładka książki), literackim Czy znasz te postacie?. Uczniowie klas młodszych, na zajęciach wspólnego czytania ze starszymi uczniami ,,Tajemniczy ogród” wykonały obraz: Tajemniczy ogród, który ozdabia wnętrze biblioteki.                                                                      

    Wystroju biblioteki dopełniają gazetki ścienne: Zalety czytania, Bohaterowie książek, Historia pisma i książki, kąciki czytelnicze: Bajka, Poeci dzieciom, Nowości, wystawki: kampania wrześniowa, obchody rocznicowe naszego rejonu, Walentynki, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na półkach pojawiły się Świerszczyki- stare wydania stanowią dar od p. Renaty Jarosz- chętnie czytane przez dzieci.                                           

    Odbyły się spotkania z poetami: Andrzejem Salnikowem, Beatą Jacewicz, a w przyszłości planowane jest spotkanie z ks. M. Rzepniewskim.           

    13.02.2019 odwiedził naszą bibliotekę prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego Okręg Białystok p. Mieczysław Korzeniewski przekazując nieodpłatnie publikacje: M. Skrobot ,,Rejon NSZ Małogoszcz” , ,,W marszu i boju”, „Żołnierze Wyklęci- Polskie podziemie narodowe 1944-1963” .Teksty, zdjęcia, wspomnienia i przeżycia partyzanckie żołnierzy Brygady świętokrzyskiej, listy, częściowo zostały wykorzystane do wystawki w holu szkoły pt. 1 MARCA NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH.                                                                                                Podczas zajęć bibliotecznych oprócz różnorodnych zadań, dzieci kolorowały rysunki, niektóre z nich zostały wykorzystane do dekoracji stołówki szkolnej. Wszystkim bardzo spodobały się wierszyki i kolorowa dekoracja.                                                                                                   Książki systematycznie są spisywane, oceniany ich stan i ustawiane na półkach. Księgozbiór powiększa się i jest coraz ciekawszy.                                         

    Jest jeszcze dużo do zrobienia, zaplanowane są konkursy, imprezy, uroczystości .Biblioteka tętni życiem, a nawet ,,kościotrupy” wypożyczają książki. Zapraszam do obejrzenia zdjęć w zakładce Album FotograficznyJ /Irena Bruzio/                                                           

  • Ah, co to był za bal...

    Ah, co to był za bal...

    Karnawał to czas zabawy, czas balów. W naszym punkcie przedszkolnym 28.02.2019r. w tłusty czwartek odbył się bal karnawałowy zwany balem przebierańcow. Nasi najmłodsi wychowankowie prezentowali się w przeróżnych strojach ich ulubionych bohaterów bajkowych, nie zabrakło stróżów prawa czy piłkarzy.W czasie wspólnej zabawy i tańców znaleźliśmy również  czas na słodki poczęstunek gdzie głównym daniem był oczywiście pączek./AZ/ 

     

  • MISTRZOSTWA GMINY BRAŃSK W TENISA STOŁOWEGO

    MISTRZOSTWA GMINY BRAŃSK W TENISA STOŁOWEGO

    Dnia 27 lutego nasza szkolna, sportowa reprezentacja udała się do Holonek na Mistrzostwa Gminy w tenisa stołowego. Zawody przeprowadzone zostały systemem pucharowym w kategorii dziewcząt i chłopców oddzielnie dla klas IV-VI oraz VII-VIII. Impreza sportowa była okazją do integracji dzieci i młodzieży z terenu naszej gminy a także stworzyła możliwość weryfikacji indywidualnych umiejętności technicznych i taktycznych tenisa stołowego poszczególnych zawodników.  Kolejny raz nie zawiodły nas dziewczęta, które są potęgą nie tylko w unihokeju czy piłce nożnej,  ale i tenisie stołowym J . Na wyróżnienie zasłużył także Jakub Paprocki, który stoczył niesamowitą ale wygraną  walkę z bardzo trudnym przeciwnikiem ze Szkoły Podstawowej w Holonkach./MZ/

    Wygranym gratulujemy !!!

    Klasyfikacja końcowa naszych tenisistów przedstawia się następująco.

    Dziewczęta rocznik 2006 i młodsze                                  

    1 miejsce- Gabriela Zalewska

    2 miejsce – Aleksandra Wróblewska

    3 miejsce – Kamila Podolszańska

    4 miejsce – Edyta Wyszyńska

    Chłopcy rocznik 2006 i młodszy

    1       miejsce Jakub Paprocki

    6     miejsce – Piotr Siekierko

    9     miejsce -  Maciej Roszkowski

     

    Dziewczęta rocznik 2004-2005

    1       miejsce - Julia Borowska

    2       miejsce - Gabriela Wyszyńska

    3       miejsce - Klaudia Kubiak

     

    Chłopcy rocznik 2004-2005

     

    3  miejsce – Gabriel Turowski

                   7 miejsce – Szczepan Paprocki

                   8 miejsce – Bartosz Szpakowski

                   9 miejsce – Rafał Wróblewski.

  • REKRUTACJA 2019/2020

    REKRUTACJA 2019/2020

    Szanowni Rodzice!

    Postępowanie rekrutacyjne do punktu przedszkolnego, oddziału przedszkolnego i klasy I w Szkole Podstawowej im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie i Szkole Filialnej w Świrydach na rok szkolny 2019/2020 trwa:

    od 1 marca 2019r. do 15 marca 2019r. w godzinach pracy szkoły tj. od godz. 8.00 do 15.00.

    Wnioski należy składać  w sekretariacie szkoły. Zapraszamy !

    DOKUMENTY DO POBRANIA:

    Karta_zgloszenia_dziecka_do_przedszkola.pdf

    Karta_zgloszenia_dziecka_do_szkoly_podstawowej.pdf

    Karta_zgloszenia_dziecka_do_SP_spoza_obwodu.pdf

    ZARZaDZENIE_Dyrektora_(SP_w_Domanowie).pdf

    ZARZaDZENIE_Dyrektora_(SP_w_Swirydach).pdf

    Zasady_rekrutacji(1).pdf

  • BAL KARNAWAŁOWY

    W środę 20 lutego 2019r. w Szkole Filialnej w Świrydach odbył się bal karnawałowy. Zabawa była huczna i wesoła. Wszyscy świetnie się bawili w rytm dyskotekowej muzyki. Nie zabrakło gier i zabaw z nagrodami, w których uczniowie chętnie brali udział. Po słodkim poczęstunku rozdano liściki z poczty walentynkowej. Wybrano także najbardziej pomysłowe przebrania. Komisja złożona z mam zadecydowała, iż na wyróżnienie zasługuje przebranie śmierci, Alicji z krainy czarów i krowy./ED/

  • SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

    SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ

    W dn. 20.02.2019r. gościliśmy w naszej szkole Dzielnicową z Posterunku Policji w Brańsku Panią Annę Mortel, która rozmawiała z dziećmi o zasadach bezpiecznego zachowania na drodze i znajomości sygnalizacji świetlnej. Dzieci  dowiedziały  się również, dlaczego powinny nosić elementy odblaskowe i w jakich miejscach najlepiej je umieścić. Policjantka  przypomniała dzieciom, że zagrożenia mogą czyhać na nie również podczas pobytu w domu czy podczas kontaktu z psem. Dlatego dzieci omówiły z mundurową bezpieczne zachowania w różnych sytuacjach, a także poznały pozycję tzw. żółwia podczas ataku groźnego psa.

    Dzieciom bardzo spodobała się zabawa gdzie trzeba było odnaleźć zaginionego pluszaka. Wybrani  uczniowie,  wcielili  się w rolę policjantów, którzy pomogli Misiowej znaleźć jej zaginionego misia. Dzieci  z zaangażowaniem podjęły   powierzone im zadanie. Po krótkiej chwili zaginiony  Miś trafił w ręce Misiowej, a dzieci otrzymały pamiątkowe nagrody. Pojawił się też konkurs, w którym prawidłowe odpowiedzi również  premiowane były upominkami. Wszystkie  dzieci otrzymały  także odblaski.

    Dziękujemy Pani Annie za przyjazd do  naszej szkoły i  cenną lekcję bezpieczeństwa . Mamy nadzieję na kolejne spotkanie, na które już czekamy./EPR/

  • SPOTKANIE Z POETKĄ

    SPOTKANIE Z POETKĄ

    W bibliotece szkolnej 13 lutego 2019r. odbyło się kolejne spotkanie z poezją.

    Zaproszonym gościem była pani Beata Jacewicz- nauczycielka, autorka i współautorka wierszowanych książek dla dzieci. Po serdecznym powitaniu przez panią dyrektor Ewę Zawadzką i dzieci z klas 0-IV wraz z wychowawcami, poetka zaprezentowała swoje wiersze. Odczytała najnowsze wiersze będące jeszcze w rękopisie ,,Żywa księga o czterech porach roku". Dzieciom spodobał się wiersz ,,Robaczek". Wielki zachwyt wzbudził wierszyk ,,Dżdżownica Pola" z którego płynęło przesłanie- życzliwy doping sąsiada każdemu pomaga. Przed odczytaniem kolejnego wiersza autorka zadała dzieciom pytanie: Czy wiedzą co to depresja? Wiersz ,,Żaba" zawiera myśli- ,,Odrobina popularności każdego pociesza...". Odpowiedzią na pytanie: Jakie zbliżają się święta rodzinne? Był wiersz ,,Rzecz o jajku wielkanocnym".                                          

    Następnie dzieci odpowiedziały na pytania: Jaką mamy porę roku? Komu należy pomagać zimą? Czyje święta obchodzimy zimą (babci i dziadka). Pani Beata odczytała wiersze o tematyce zimowej. Kolejne utwory dotyczyły wiosny: ,,Wiosna", ,,Zawilec", mówiły o miłości do rodziców ,,Miłość bez błędu", ,,Za co kocham tatę" , ,,Ja w twoim wieku...", ,,Niedzielny tato". Przypomnieniem zabaw w piaskownicy i budowania zamków z piasku był wiersz ,,Lubisz lato". Marzeniem dzieci jest bycie dorosłym, nastolatki często buntują się. Poetka poświęciła temu zagadnieniu wiersze ,,Pytania o dzieciństwo", ,,Naście lat..." zawierające przesłanie: Życzę Ci kolego, aby dzieciństwo Ci się dłużyło

    Z książeczki ,,Savoir-vivre dla dzieci czyli dzieciaki i naopaki" autorka odczytała wiersze o zachowaniu się w różnych miejscach: Idziemy na lody, Na boisku, Naopaki w Zoo. Z tomiku ,,Dobre rady" odczytała wiersz ,,Telefon". Prezentowany Bajkowy słownik- ,,Alfabet uczuć i wartości" adresowany do rodziców i dzieci- zawiera rady: Jak uporać się ze strachem?, Jak postępować z obrażalską? i inne. Wszystkim podobał się wiersz ,,Obrażalska królewna Kordula". Na koniec pani Jacewicz odczytała wiersze z ,,Księgi imion dla dzieci" wzbudziło to ogólne zainteresowanie, każdy chciał aby przeczytała o nim.   

    Pani dyrektor serdecznie podziękowała za przybycie pani Beacie Jacewicz i zaprezentowanie swojej twórczości, pani Irenie Bruzio za organizację spotkania, wychowawcom za umożliwienie dzieciom uczestnictwa w spotkaniu. Dzieci wręczyły poetce wiosenne kwiaty: hiacynty w doniczce z serduszkami oraz serduszko czekoladek. Mateusz z zerówki podszedł do pani Beaty prosząc o wierszyk, za przykładem Mateusza poszło kilkoro dzieci z innych klas. Pani Beata z uśmiechem wręczyła dzieciom wiersze z dedykacją.                                                                                         

    Podczas rozmowy przy herbatce pani Jackiewicz powiedziała ,,Piszę i tworzę głównie dla dzieci i rodziców. Staram się pomóc i jednym i drugim, dlatego moja twórczość, pod płaszczem humoru, zawsze, zawsze ma jakieś konkretne, życiowe przesłanie”. /Irena Bruzio/

  • WIECZORNICA PATRIOTYCZNA

    Szkolna biblioteka w Domanowie nawiązała współpracę z Gminną Biblioteką Publiczną w Szmurłach celem wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo i planowaniu zakupu książek. Wzorem biblioteki w Szmurłach, która w ramach swojej działalności edukacyjno-kulturalnej promuje twórczość lokalnych autorów, biblioteka szkolna zaplanowała spotkanie z Ks. Mieczysławem Rzepniewskim. Wieczornice patriotyczne z udziałem zespołu ludowego Mianka, spektakl ,,Cztery pory roku” nawiązujące do twórczości poetów bieliskich.

    W listopadzie z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę zorganizowano Wieczornice patriotyczne ,,Historia pieśnią pisana”. Pierwsza odbyła się 14.11.2018r. w Szmurłach. Uczestniczyli w niej mieszkańcy wsi, uczniowie ze szkoły z Domanowa, chór ze szkoły w Holonkach, zespół ludowy ,,Mianka” z p. Wojtkiem Ostrowskim, który przygrywał na akordeonie. Wspólnie śpiewano pieśni z powstania styczniowego, listopadowego,  legionowe, wojenne i powojenne. Pomiędzy kolejnymi pieśniami czytane były krótkie informacje o danym utworze. Wieczornicę rozpoczęto ,,Bogurodzicą”. Głęboko w sercach zapadł wstęp Grzegorza Zalewskiego, który zaśpiewał ,,Moja Ojczyzna”. Natalia, Amelia i Ania recytowały wiersze o miłości do Ojczyzny. Do łez doprowadziły piosenki ,,Ostatni mazur”, ,,W krwawym polu”, ,,Jest taki kraj”, ,,Mury”.  Rozweselały  piosenki ,,Pałacyk Michała”, ,,Siekiera, motyka”. W czasie przerwy na herbatę czytano ,,Wspomnienia legionistów”. Panowała przyjazna, rodzinna atmosfera. Zaplanowano kolejne spotkania na 21.11.2018r. w Domanowie i 28.11.2018r. w Mniu. Zaproszono wszystkich chętnym, co widniało na rozwieszonych plakatach.

    W wyznaczonym terminie odbyło się spotkanie w szkole w Domanowie. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 17:00. Przybyło kilkoro mieszkańców wsi. Spotkanie ożywiły małe dzieci krążące po sali. Tradycyjnie odśpiewano ,,Bogurodzicę”. Wczuliśmy się w tęsknoty powstańców, legionistów za wolną Polskę, śpiewając pieśni przy akompaniamencie pana Ostrowskiego. Dziewczynki zarecytowały ,,Jestem Polakiem” i wspólnie z obecnymi ,,Kto ty jesteś”. Przepiękne głosy pań z zespołu ,,Mianka” wzbudziły dreszcze, wszyscy chętnie śpiewali z pamięci i korzystając ze śpiewników opracowanych na tę okazję. Bez końca można by słuchać dźwięcznych głosów dziewcząt z Holonek. Grzegorz bisował swoją piosenkę. Repertuar piosenek powtórzyliśmy. W czasie przerwach w ciszy wysłuchaliśmy treści książki W. Gąsiorowskiego ,,Sprawiedliwość”, dalszych losów ,,Wspomnień legionistów”. Zaszczycił nas swoją obecnością ks. Proboszcz Krzysztof Napiórkowski. Trudno było się rozstać, śpiewano bez akompaniamentu do 20:00.

    Dnia 5 grudnia o godzinie 14:30 odbyła się Wieczornica w szkole w Mniu. Wystąpiono w tym samym składzie z podobnym repertuarem pieśni. Powitała wszystkich pani dyr. M. Kunicka. Przekrój naszej bolesnej historii wyśpiewał zespół ,,Mianka”. Gorące brawa zebrał Grzegorz za swoją piosenkę. Wspólnie odśpiewano hymn ,,Jeszcze Polska…”. Z sercem przygrywał pan Ostrowski a tęskne, refleksyjne nutki płynęły przez salę, ludzie słuchali, podziwiali. Uroczystość zakończono słodkim poczęstunkiem.

    Tradycje Wieczornic podtrzymamy razem i za rok powtórzymy. /Irena Bruzio/

  • PODSUMOWANIE KONKURSÓW

    PODSUMOWANIE KONKURSÓW

    5 lutego 2019 r. był bardzo szczególnym dniem w Szkole Filialnej w Świrydach. Podczas uroczystego apelu podsumowano dwa konkursy, w których z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli uczniowie naszej szkoły. Pierwszy z nich „Mistrz łamigłówek” wyłonił poszczególnych zwycięzców. Pierwsze miejsce zajął: Jakub Marciniak, drugie miejsce: Aleksandra Kuczaba, Julia Cieśluk i Mateusz Młodzianowski. W „Turnieju gry w warcaby” pierwsze miejsce zajął także Jakub Marciniak, drugie miejsce zajął Mateusz Młodzianowski i trzecie miejsce zajęła Aleksandra Kuczaba.
    Wszyscy wyróżnieni otrzymali piękne dyplomy, wspaniałe upominki oraz gromkie brawa./ED/

     

  • Z JAZZEM PRZEZ ŚWIAT

    Z JAZZEM PRZEZ ŚWIAT

    11.02.2019 r. w koncercie jazzowym wystąpiła wokalistka z towarzyszeniem tria złożonego z gitary elektrycznej, fortepianu oraz perkusji. Prowadzący koncert zwrócił uwagę na zjawisko przenikania do muzyki jazzowej elementów odległych kultur muzycznych, w szczególności kultury latynoamerykańskiej. W programie nie zabrakło tradycyjnych standardów przywołujących atmosferę Nowego Orleanu, ale podążyliśmy również do miejsc egzotycznych: Japonii, Afryki i na Jamajkę. W poszukiwaniu pięknych piosenek i ciekawych rytmów artyści razem z dziećmi okrążyli kulę ziemską: zatrzymując się w Afryce, na Madagaskarze, na wyspach Ameryki Środkowej, a nawet nurkując pod wodę w poszukiwaniu Małej Syrenki. Nie zapomniano również o ojczyźnie jazzu – Stanach Zjednoczonych.

  • ZABAWA CHOINKOWA

    20 stycznia 2019 r. był dniem wyjątkowym dla naszej szkoły. W tym dniu odbyła się bowiem „Choinka szkolna”. Ta impreza ma charakter środowiskowy i  trudno nawet ustalić jak długą tradycję.  W sali gimnastycznej naszej szkoły zebrali się wszyscy uczniowie, rodzice, babcie i dziadkowie  zaproszeni goście na czele z Wójtem Gminy Panem Andrzejem Jankowskim oraz wszyscy pracownicy szkoły.

    Tego dnia za oknem padał śnieg, temperatura była minusowa, ale w sercach zrobiło się cieplej, gdy rozbrzmiały pierwsze dźwięki tańców i śpiew dzieci, biorących udział w choinkowym przedstawieniu. Wszyscy uczniowie klas 0-III  mieli  okazję zaprezentować się na dużej scenie, wśród tak licznej publiczności. Dzieci zaprezentowały piękny program artystyczny pt: „DO BETLEJEM…”. Przedstawienie rozpoczęły Aniołki, które przy muzyce i tańcu porządkowały stajenkę dla mającego się narodzić Jezusa i jego rodziny. Oczekiwanie oraz wielka radość! To wszystko wyrazili przybywający do Betlejem goście: kózki, owieczki, osiołek oraz pasterze. Piękne stroje i scenografia. Przesłanie miłości i wdzięczności małych artystów trafiło do wszystkich uczestników uroczystości. Dopełnieniem  występu była wizyta rozśpiewanych  kolędników. Na scenie „Z wesołą piosenką, muzyką i tańcem” pojawił się Gwiazdor, Gospodarz, Gospodyni, Śmierć i Herod, Anioł i Diabeł oraz Żyd. Całości akompaniował nasz akordeonista Łukasz. 

    Całą choinkową imprezę uświetniły również liczne tańce dzieci,  nowoczesne i te bardziej tradycyjne. Punktem kulminacyjnym choinki było przybycie Mikołaja z workami pełnymi prezentów. Każde dziecko zostało obdarowane wspaniałą paczką z obietnicą, że za rok Mikołaj do nas powróci. Nie zabrakło poczęstunku dla wszystkich przygotowanego przez rodziców.

    Bogaty i ciekawy program choinki szkolnej sprawił, że owo wydarzenie z pewnością na długo zapadnie w pamięci wszystkich zebranych.  Jesteśmy dumni, że udało nam się zachować  wspaniałą imprezę, która tworzy klimat szkoły, a po latach staje się okazją do wspomnień: Choinka szkolna. Niewiele szkół może się tym pochwalić!

    Dyrekcja  szkoły oraz wychowawcy serdecznie dziękują wszystkim rodzicom za pomoc w przygotowaniach i organizacji choinki./EG/

  • PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    PASOWANIE NA CZYTELNIKA

    14.01.2019 r. miała miejsce w bibliotece szkolnej mała uroczystość - pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Po półrocznej nauce pisania i czytania uczniowie klasy I w tym dniu zostali oficjalnymi czytelnikami biblioteki szkolnej.

    Na uroczystości byli obecni uczniowie kl.I i ucz. kl.IV, pani dyrektor Ewa Zawadzka, przedstawiciel rodziców pani Renata Jarosz, wychowawczyni pani Ewelina Paprocka-Radziszewska, pani Joanna Haraburda, pani Irena Bruzio. Podróż po krainie Książki rozpoczęto od przypomnienia zasad zachowania się w czytelni, bibliotece, zasady odczytał ucz. kl.IV Filip Dawidziuk. Następnie pierwszaki odgadywały zagadki recytowane przez czwartoklasistów - Czy potraficie rozpoznać bohaterów baśni i bajek? W roli Książki wystąpiła Natalia Cereniewicz (ucz. kl. IV) zwracając się z prośbą do dzieci o jej poszanowanie. Uczennice kl.IV Zuzia i Julia odczytały : Prośby książki. W dalszej części uroczystości uczniowie kl. I złożyli przyrzeczenie, pani dyrektor z wielką powagą, dużą zakładką pasowała kolejnych uczniów na czytelnika. Pani dyrektor skierowała do nowych czytelników kilka słów wymieniając zalety książki i korzyści płynące z czytania. Wręczyła dzieciom pamiątki pasowania na czytelnika. Pani Irena Bruzio rozdała zeszyty z wklejoną karteczką: „Prośby książki” .Uczniowie kl.IV poczęstowali słodyczami: cukierkami Czerwonego Kapturka, ciasteczkami Franklina, lizakami Jasia i Małgosi. Pani Irena Bruzio założyła nowym czytelnikom Karty czytelnika i wypożyczyła książeczki.

    Uroczystość przebiegła w serdecznej atmosferze. Uczniowie znają godziny otwarcia biblioteki, obiecali że będą ją często odwiedzać./Irena Bruzio/                                                                                                                                                               

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. porucznika Izydora Kołakowskiego
    Domanowo 19a
    17-120 Brańsk
  • (85) 7377 001

Galeria zdjęć

liczba odwiedzin: 752091