Wiadomości

Sobota 03.05.2025

DZWONKI:

SP DOMANOWO:

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 - 11.35

5. 11.55 - 12.40

6. 12.45 - 13.30

7. 13.35 - 14.20

8. 14.25 - 15.10

 

SF ŚWIRYDY:

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 -11.30

5. 11.45 - 12.30

6. 12.40 - 13.25

7. 13.40 - 14.25

  • SPOTKANIE Z POETĄ

    SPOTKANIE Z POETĄ

    Dnia 18 grudnia w szkolnej bibliotece odbyło się spotkanie z bielskim poetą Andrzejem Salnikow. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas VIII-VII-VI wraz z wychowawcami, dyrektor szkoły Ewa Zawadzka oraz organizator spotkania Irena Bruzio.                              

    Serdecznie powitano pana Salnikow. Na wstępie pan Andrzej opowiedział o sobie, o swoich zainteresowaniach, o początkach pisania i tworzenia utworów. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracował jako nauczyciel akademicki w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. Był  współzałożycielem i pierwszym redaktorem naczelnym pisma literackiego ,,Fraza”. Jako poeta debiutował na jego łamach w 1993r. Od 2014r. do kwietnia 2017r. był redaktorem naczelnym kwartalnika ,,Cyrylica” , członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Poetów Ziemi Bielskiej. Ważniejsze publikacje: tomik poezji ,,Ptakodrzew czyli o dojrzewaniu” (2010), książka z wierszami dla dzieci ,,Bielscy poeci dzieciom”(współautorstwo) 2013r. , tomik poezji ,,Zasłuchanie” (2014), tomik poezji ,,Bure chmury” (2017). Jego wiersze zamieszczone są w pismach literackich ,,Fraza”, ,,Twórczość” ,w antologii ,,Epea” w almanachach ,,Bielskie spotkania z poezją” oraz w Bibliotece Stowarzyszenia Poetów Ziemi Bielskiej.                                         

    Dzieci z zainteresowaniem słuchały wypowiedzi poety, z uwagą przysłuchiwały się czytanym wierszom. Dodatkowo pan Salnikow tłumaczył dzieciom treść swoich wierszy, czyniąc poezję zrozumiałą dla młodego słuchacza. Pokazał najnowszą książeczkę ,,Rodzynek w podroży” odczytał wybrane z niej wiersze. Zapoznał obecnych z rękopisem książeczki dla dzieci ,,Lew wegetarianin”.  

    Zaimponował niektórym uczniom mówiąc, że systematycznie biega (co drugi dzień około 2 km). Zajął 3 miejsce w bigach na dystansie 10 km. w Bielsku Podlaskim. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. Pan Andrzej rzetelnie odpowiadał na każde pytania dzieci. Na pytanie: Czy traktuje swoje pisanie jako karierę zawodową czy jako hobby? odpowiedział - musi pracować, sama poezja nie zapewnia środków do życia. O sukcesie zawodowym można mówić wówczas, gdy książki nie zalegają na półkach.   

    Pan Salnikow zachęcał dzieci do pisania wierszyków i swoich przemyśleń. Podkreślił, że pomaga młodym twórcom, ukierunkowuje ich działania, promuje początkujących, zachęcał do kontaktowania się z nim. Na zakończenie wręczył niektórym uczniom swoje tomiki wierszy z własnoręcznie wpisaną dedykacją. Wspomniał, że ilustracje do ,,Rodzynek w podróży” wykonały dzieci ze szkół w Bielsku Podlaskim. Zachęcał uczniów do wzięcia udziału w konkursie ,,Laur bielski” (na 3 wiersze), który będzie ogłoszony na wiosnę. Obiecał kolejne spotkanie maj-czerwiec. Uczennica kl. VIII w imieniu uczniów podziękowała panu Salnikow za przybycie i wręczyła świąteczny stroik i słodki upominek. Spotkanie wszystkim bardzo się podobało. Rozmowa na żywo z poetą pozostawiła niezapomniane wrażenia. /Irena Bruzio/          

  • PRZEGLĄD ZESPOŁÓW KOLĘDNICZYCH

    „Z wesołą kolędą

    Z muzyką i tańcem

    Między opłotkami idą przebierańce.

    Wesoło śpiewamy do okien pukamy,

    HEJ KOLĘDA, KOLĘDA…”

    W dniu 18.01.2019r. uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w  Przeglądzie  Zespołów Kolędniczych w Chojewie. Organizatorami przeglądu byli: Wójt Gminy Brańsk oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Upowszechniania Kultury w Kalnicy Pan Maciej Bobel.

    Celem przeglądu było kultywowania polskiej tradycji śpiewania kolęd, pastorałek oraz prezentacja tradycyjnych  form teatru ludowego nawiązującego do okresu Świąt Bożego Narodzenia, a także integracja dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

    W występach wzięło udział 5 zespołów kolędniczych z Gminy Brańsk.

    Prezentację poszczególnych grup oceniało jury.

    Występ udał się nam w stu procentach, na scenie prezentowaliśmy się doskonale, za co zostaliśmy wyróżnieni. Wróciliśmy w świetnych humorach i jak zwykle ze wspaniałymi prezentami.

    Do zobaczenia za rok./EPR/

  • NOC CZYTANIA

    30 listopada 2018 roku trzydziestu uczniów z klas IV – VII uczestniczyło w drugiej już Nocy Czytania. Zebraliśmy się o godzinie 19.00, rozlokowaliśmy w klasie V na materacach i śpiworach. Wszyscy przynieśli kanapki, ciasto, napoje i owoce, od których uginały się stoły w klasie VII. Nic dziwnego, mieliśmy spędzić w szkole całą noc!
    Spotkanie zaczęliśmy od przywitania się, przedstawienia regulaminu imprezy i podzielenia się na grupy, następnie uczniowie mieli odczytać zaszyfrowaną wiadomość. Wilki, Łasice, Niedźwiedzie, Lisy i Orły poradziły sobie z zadaniem bardzo szybko i odczytały, że bohaterem wieczoru będzie książka „Wiedźmy” Roalda Dahla, po czym pani Joanna Haraburda zasiadła do głośnego czytania książki. Pierwsze 40 minut upłynęło na sprawdzaniu, czy pani nie jest przypadkiem wiedźmą, jak sugerował autor.

    Po posiłku przystąpiliśmy do gry „Horror”.  Uczniowie mieli za zadanie odwiedzić pięć różnych miejsc w szkole, których pilnowały osoby z różnych horrorów, i zdobyć potrzebne przedmioty, aby móc się z zbudzić z koszmarnego snu. Zadanie czynił bardziej ekscytującym fakt, iż w szkole było kompletnie ciemno i można było korzystać wyłącznie z przyniesionych latarek. Krzyki przerażenia, chaos i bieganina dowodziły tego, że zadanie sprawiło wiele radości uczniom i po półgodzinie zmęczeni zasiedli do słuchania kolejnej porcji książki o wiedźmach, które polowały i pożerały dzieci.

    Po posiłku uczniowie znów zmagali się w grupach z zadaniem odnalezienia konkretnych słów, które w sześciu kopertach dla każdej grupy były rozłożone po całej szkole. Rywalizacja była zacięta, dlatego wszyscy głodni byli kolejnych wrażeń z przedostatniej części książki. Po jej wysłuchaniu posililiśmy się i pobiegliśmy na halę, aby wykonać kilka zadań sprawnościowych. Po przeczytaniu książki obejrzeliśmy film na jej podstawie, podczas którego niektórzy zasnęli. Pozostali harcowali po ciemnej szkole i hali z latarkami strasząc się nawzajem i bawiąc się w chowanego.
    Rano, nieprzytomni po nieprzespanej nocy pełnej wrażeń, rozjechaliśmy się do domów.
    Nasz osobisty fotoreporter – pani Renata Jarosz – udokumentowała najważniejsze momenty z nocy, co można zobaczyć w galerii zdjęć.
    Do zobaczenia za rok!/JH/

  • Z BLASKIEM I PRECYZJĄ (sopran, flet, fortepian)

    19 listopada odbyło się kolejne "spotkanie z muzyką". W koncercie dla młodzieży, zgodnie z tytułem, zwrócono uwagę na bogate możliwości techniczne i walory brzmieniowe sopranu, fletu, fortepianu oraz mistrzowskie wykonawstwo w popisowych utworach z różnych epok. Repertuar zbudowany na wielkich przebojach muzycznych – od baroku do współczesności – był gwarancją bardzo atrakcyjnego koncertu, który może przysporzyć muzyce poważnej nowych przyjaciół. 

  • XII KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ SZKÓŁ POWIATU BIELSKIEGO

    XII KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ SZKÓŁ POWIATU BIELSKIEGO

    06.11.2018 r. w Zespole Szkół Nr 1 im. Marszałka Józefa Klemensa Piłsudskiego  w Bielsku Podlaskim odbył się XII Konkurs Pieśni Patriotycznej Szkół Powiatu Bielskiego. Uczeń naszej szkoły Grzegorz Zalewski odniósł znaczący sukces - III miejsce w kategorii soliści.  Konkurs miał na celu uczcić 100 ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI przez PAŃSTWO POLSKIE. Honorowy patronat nad Konkursem objął Starosta Bielski - dr inż. Sławomir Jerzy Snarski i ufundował nagrody dla laureatów. O dużym, niezmiennym zainteresowaniu konkursem świadczy fakt, że w rywalizacji uczestniczyło 38 uczniów z 15 szkół powiatu bielskiego.

    Młodych artystów oceniało jury w składzie: Pani Elżbieta Bilmin, Pan Bogdan Drozdowski, Pan Henryk Adamiec.

    Grzegorzowi oraz jego rodzicom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów./MZ/

    lista_Laureatow.pdf

  • 100-lecie niepodległości Polski

    100-lecie niepodległości Polski

    9 listopada 2018 r. wszyscy uczniowie naszej szkoły uczcili setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zaczęliśmy ten uroczysty dzień od obejrzenia prezentacji przygotowanej przez panią Joannę Haraburdę, która w kilku ciekawych spotach pokazała historię naszego kraju, piękno jego krajobrazu oraz dorobek artystyczny i naukowy wielkich Polaków.

    Równo o godz. 11.11 zgromadziliśmy się na antresoli, by uroczyście wnieść ogromną biało-czerwoną flagę i odśpiewać hymn narodowy. Nawet najmłodsze dzieci wiedziały, jaką postawę należy przyjąć w tym ważnym momencie. Starsi uczniowie przedstawili wzruszającą inscenizację przygotowaną pod kierunkiem pani Marzanny Rutkowskiej. Wspólnie zaśpiewaliśmy kilka piosenek patriotycznych, wśród nich również te współczesne, szczególnie lubiane przez uczniów. Samorząd Uczniowski obdarował dzieci białymi i czerwonymi balonikami, które sprawiły im wielką radość, gdy w pięknym korowodzie ruszyły na boisko szkolne, by zakopać na nim kapsułę czasu. Pomysłodawczyni tego projektu, pani Joanna Niemyjska, umieściła w kapsule rysunki, laurki i zdjęcia, które za kilka - kilkanaście lat przypomną, za co uczniowska brać AD 2018 chciała podziękować Polsce.

    Ciąg dalszy uroczystości niepodległościowych obchodzony był już 11 listopada w Sanktuarium Maryi Matki Zbawiciela w Domanowie. We mszy świętej uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, szkół i instytucji Gminy Brańsk oraz lokalna społeczność. Przed Eucharystią swój repertuar zaprezentował ludowy zespół Mianka, o godz. 12.00 odśpiewaliśmy hymn narodowy, a potem dziękowaliśmy Bogu za wolność naszej ojczyzny i prosiliśmy o błogosławieństwo dla niej. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali piękną część artystyczną, a po liturgii złożono kwiaty przed tablicami upamiętniającymi bohaterów polskiej historii. /MR/

  • Co słychać w bibliotece...

    Co słychać w bibliotece...

    W roku szkolnym 2018-2019 w bibliotece szkolnej realizowany jest wychowawczo-edukacyjny projekt czytelniczy pn. „Polska- 100-lecie odzyskania niepodległości”. Celem projektu jest poznawanie historii i rangi symboli narodowych Polski i rozwijanie kompetencji tożsamości narodowej i popularyzacja wiedzy historycznej w oparciu o literaturę (popularnonaukową, dziecięcą i młodzieżową). W ramach projektu zrealizowano zajęcie biblioteczne: ucz. klasy VII „Dywizjon 303”, fragment utworu „Zemsta” i „Legenda o Lechu, Czechu, Rusie” oraz „O Piaście Kołodzieju”.

    Biblioteka prowadzi zajęcia edukacyjne – „Poranki z książką”. Odbiorcami są głównie uczniowie klas młodszych. Uczestnicząc w codziennych czytaniach w godz. 8:00-8:25 dzieci chętnie wysłuchały treści książek z serii „Franklin”. Jeden z uczniów - Tomasz Dąbrowski (kl.III) po wysłuchaniu „Franklin i ciasteczka” wypożyczył książkę do domu i według zamieszczonego w książce przepisu upiekł ciasteczka, które przyniósł do szkoły. W listopadzie rozpoczęliśmy serię „O czym szumią wierzby”. Uczniowie wysłuchali nagrania utworu J. Tuwima, J. Brzechwy i fragmentów lektury: „Puc, Bursztyn i goście”,  „100-przygód Koziołka Matołka”, „Jak wróbelek Elemelek uczył pisać się literek”, czasopisma „Kubuś Puchatek”. Na spotkania z książką zapraszane są nauczycielki emerytki.

    Uczniowie w ramach projektu czytelniczego przygotowali obraz „Tajemniczy ogród”, przygotowali wystawki o tematyce wojennej i niepodległościowej, ozdobili salę biblioteczną i świetlicową kotylionami w barwach narodowych.

    Serdecznie zapraszamy do wspólnego czytania i słuchania./IB/

  • Szkolne Koło Caritas

    Szkolne Koło Caritas

    „Mały, czerwony znicz, oznaczony logo Caritas, symbolizujący więź z tymi co odeszli. Niech oprócz niego na mogiłach naszych bliskich nie zabraknie nas i naszej modlitwy”.

    Jak co roku, uczniowie ze Szkolnego Koła Caritas na terenie naszej parafii rozprowadzali  znicze na uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Akcja spotkała się z wielkim odzewem i niezwykłą życzliwością ze strony parafian. Młodzież sprzedała 201 sztuk zniczy, a dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony dla potrzebujących. Uczniowie za zaangażowanie w życie parafii zostali nagrodzeni słodkim upominkiem./AR/

  • WIECZÓR GIER PLANSZOWYCH

    We środę 7 listopada zapraszamy uczniów z klasy IV na Wieczór Gier Planszowych w naszej szkole. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą przynajmniej jednego rodzica. Zaczynamy o godzinie 17.00, kończymy o 20.00.

    Plan Wieczoru Gier Planszowych:

    17.00 – 17.15 – rozlokowanie się w sali, przeczytanie regulaminu, losowanie gier,

    17.15 – 19.30 – rozgrywki

    19.30 – 20.00 – sprzątanie sali, wspólny posiłek

    20.00 – powrót do domów

    Serdecznie zapraszam, Joanna Haraburda

  • NOC CZYTANIA

    W piątek 16.11.2018 zapraszamy chętnych uczniów na Noc Czytania w naszej szkole, w godzinach 18.00 – 6.00 rano. Uczestnicy powinni zabrać ze sobą: śpiwór, karimatę, poduszkę, latarkę, ciepłe dresy, buty na zmianę/kapcie, talerz, kubek i dobry humor. Zakaz przynoszeni telefonów. Bilet wstępu to przeczytanie do 5 listopada 2018r. książki Doroty Terakowskiej Władca Lewawu oraz zaliczenie testu ze znajomości treści tej książki przynajmniej na ocenę dobrą.

    Plan Nocy Czytania

    18.00 – 18.30 – rozlokowanie się w sali, przeczytanie regulaminu, podział na grupy

    18.30 – 19.30 – głośne czytanie pierwszego fragmentu książki

    19.30 – 20.00 – przerwa na konkurs

    20.00 – 20.30 – posiłek

    20.30 – 21.30 – głośne czytanie drugiego fragmentu książki

    21.30 – 22.00 – przerwa na konkurs

    22.00 – 22.30 – posiłek

    22.30 – 23.30 – głośne czytanie trzeciego fragmentu książki

    23.30 – 00.00 – przerwa na konkurs

    00.00 – 00.30 – posiłek

    00.30 – 01.30 – ostatni fragment książki, potem film

    6.00 – śniadanie

    7.00 – powrót do domów

    Serdecznie zapraszam, Joanna Haraburda.

  • Zielona Polska

    Zielona Polska

    Dnia 24 października młodzież klasy VIII wraz z nauczycielami p. Moniką Zalewską i p. Anną Rogowską uczestniczyła w cyklu spotkań pt. ,,Zielona Polska” z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Spotkanie to miało miejsce w Białymstoku w Zespole Szkół Rolniczych. Wyjazd ten możliwy był dzięki życzliwości Wójta Gminy Brańsk Pana Andrzeja Jankowskiego, który zakupił bilety wstępu na to spotkanie, jak również Radzie Rodziców za zapewnienie transportu.

    Uczniowie w czasie wykładu mieli możliwość  dowiedzieć  się w jaki sposób dbać i chronić środowisko przed płynącymi zagrożeniami. Podczas prezentacji młodzież miała okazję zapoznać się także z  gatunkami zwierząt, którym zagraża wyginięcie, a są to m.in. tygrys chiński, orangutan sumatrzański oraz lis polarny. Ważnym elementem  wykładu były informacje dotyczące gołębi. Każdy uczeń miał okazję poznać ich zwyczaje, rasy oraz w jakich środowisku przyrodniczym występują.

    Na uczniów oprócz wykładu czekała jeszcze jedna miła niespodzianka, występ zespołu  ANDRE. Podczas koncertu, który trwał prawie godzinę wszyscy bawili się świetnie. Udało się nam zdobyć płytę z autografem zespołu, jak również zrobić pamiątkowe zdjęcie. Dziękujemy Panu Wójtowi za wspaniały pomysł na wyjazd, który łączył w sobie naukę i rozrywkę./AR/

     

  • ROZTAŃCZONA EUROPA – TAŃCE ROSYJSKIE I UKRAIŃSKIE

    ROZTAŃCZONA EUROPA – TAŃCE ROSYJSKIE I UKRAIŃSKIE

    22 października podczas drugiego koncertu z serii „Spotkania z Muzyką” artyści zaprezentowali tradycyjne tańce rosyjskie i ukraińskie. Korowód, bojkiwianka, kozak, czeczotka utworzyły razem barwną mozaikę rytmów i melodii. Program koncertu uzupełniły słynne kompozycje klasyczne największych rosyjskich mistrzów. Występ stanowił nie tylko taneczną zabawą, ale również okazję do poznania kultury ludowej naszych wschodnich sąsiadów. Dowiedzieliśmy się, jak kiedyś przebiegały u nich zaręczyny, ślub, wesele i co na nim tańczono. Wiemy, co to jest Radunica i jak obchodzono Noc Kupały. Każdy z przedstawionych tańców ma swoją własną historię, w której zapisane są dawne zwyczaje i ludzkie losy.

  • Ślubuję być dobrym Polakiem...

    „Ślubuję być dobrym Polakiem,

    dbać o dobre imię swej klasy i szkoły.

    Będę uczyć się w szkole jak kochać Ojczyznę,

    jak dla niej pracować kiedy urosnę!

    Będę się starać być dobrym kolegą,

    swym zachowaniem i nauką

    sprawiać radość rodzicom i nauczycielom.”

    Dnia 18 października w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania uczniów klasy pierwszej.

    To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców.

    Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Pan Marek Kuczyński – przedstawiciel BS w Brańsku, ks. proboszcz Krzysztof Napiórkowski, Rada Pedagogiczna oraz rodzice uczniów klas pierwszych. Niestety z powodu licznych obowiązków nie było wśród nas Pana Wójta Andrzeja Jankowskiego.

    Zanim pierwszoklasiści zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności szkolnej gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności podczas inscenizacji przygotowanej pod opieką wychowawczyni Pani Eweliny Paprockiej- Radziszewskiej. Przygotowania do tej ważnej chwili trwały już od początku roku szkolnego. Pierwszaczki ćwiczyły recytację i śpiew, aby jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności.

    Po części artystycznej nastąpiła część najważniejsza, czyli ślubowanie przed pocztem sztandarowym. Aktu pasowania – poprzez dotknięcie uczniowskiego ramienia wielkim ołówkiem – dokonała  Dyrektor Szkoły – Pani Barbara Muczyńska.

    Pierwszaki  otrzymały także upominki od zaproszonych gości, rodziców i starszych kolegów z Samorządu Uczniowskiego.

    Święto pierwszakom tradycyjnie osłodził pyszny poczęstunek przygotowany przez rodziców.

    Uroczystość pasowania była niezwykłym przeżyciem dla wszystkich obecnych i pozostanie na długo w naszej pamięci.  /E.PR./

  • Wycieczka kl. III

    Dnia 17 października 2018 roku wybraliśmy się całą klasą na wycieczkę do Skansenu w Ciechanowcu.

    Słoneczna pogoda zachęcała do odbycia cudownej podróży w czasie. Na miejsce dotarliśmy ok. godz. 10.00. Po przywitaniu się z panią przewodnik rozpoczęliśmy spacer po muzeum.

    Skansen jest miejscem szczególnym, gdyż domy i miejsca gdzie pracowali nasi przodkowie stają się niemal dotykalne. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od maszynowni, gdzie podziwialiśmy ogromny zbiór maszyn rolniczych w tym zabytkowe traktory. Pani przewodnik podkreśliła, że wszystkie one  uczestniczą w uroczystej paradzie podczas corocznego „Święta Chleba”. Potem ruszyliśmy do zagród chłopskich i zabytkowych budynków gospodarczych. Uwagę naszą przykuło wyposażenie chat, wydawało się nam że w tych chatach nadal ktoś mieszka. Idąc dalej zajrzeliśmy do chaty biednego wyrobnika, chałupy chłopskiej, zagrody szlacheckiej. Widzieliśmy kamienną piwnicę oraz słupkowy gołębnik. W młynie wodnym sami mogliśmy zemleć a raczej utrzeć mąkę. Wszyscy spróbowali. To była bardzo ciężka praca.

    Mnóstwo przeżyć dostarczyła nam unikatowa wystawa pisanek. Zgromadzono ich tam ok. 2000 z różnych zakątków Polski ale też z Rosji, Czech, Ukrainy, Chin, Japonii, Kenii. Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był pałac hrabiostwa Starzeńskich z połowy XIX wieku. Był on jedną z najpiękniejszych siedzib wiejskich naszego kraju.

    Szczęśliwi, pełni wrażeń, pożegnaliśmy się z panią przewodnik i ruszyliśmy na miasto by zjeść smaczną, dużą pizzę. O godz. 14.00 dotarliśmy szczęśliwie do szkoły./EG/

     [d1] Y

  • Przegląd Pieśni Maryjnej

    Dnia 11 października o godz. 9.00 w kościele parafialnym pw. św. Doroty Dziewicy i Męczennicy w Domanowie odbył się XIV Przegląd Pieśni Maryjnej i Patriotycznej organizowany corocznie przez  Gminny Ośrodek Upowszechniania Kultury im. Anny Dernowskiej w Kalnicy. Do konkursu przystąpiły szkoły podstawowe oraz gimnazja z naszej gminy.

    Tegoroczny przegląd miał wyjątkowo uroczysty charakter ze względu na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Wszyscy uczestnicy wykazali się wspaniałymi walorami wokalnymi uzupełnionymi motywami patriotycznymi, które podkreślały rangę wydarzenia oraz troskę o Ojczyznę.

    Każdy z zespołów zaprezentował dwie pieśni, jedną Maryjną, drugą o tematyce patriotycznej. Usłyszeliśmy w wykonaniu młodych artystów takie pieśni jak: „Dumka”, „Ułani, ułani” „Przybyli ułani pod okienko”, „Ave Maryja”, „Matko, która nas znasz”, ”Historia” i wiele innych. Uczniowie naszej szkoły pięknie zaprezentowali  pieśń „Ave Maryja” oraz powstańczą „Dziewczyna z granatem” z których każda dostarczyła wiele pozytywnych wrażeń i wzruszeń.

    W przerwie przeglądu  z wiązanką pięknych pieśni patriotycznych  przy akompaniamencie pana Wojciecha Ostrowskiego wystąpił zespół „Mianka”. Pieśni porywały wszystkich uczestników spotkania, mogliśmy z radością je wspólnie nucić.

     Występy oceniało jury w składzie pani Danuta Wakuła, pan Wojciech Ostrowski oraz  pan Maciej Bobel. Wyróżnienie otrzymały zespoły ze Szkoły Podstawowej w Holonkach oraz ze Szkoły Filialnej w Świrydach. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali gratulacje za wspaniale przygotowane wystąpienia. Dopełnieniem radości ze wspólnego śpiewania były dyplomy oraz wspaniałe nagrody rzeczowe odebrane z rąk pana wójta Andrzeja Jankowskiego.DZIĘKUJEMY!/EG/

  • "Pewna Żaba była słaba..."

    9 października klasy I, III i IV wyjechały do Bielska Podlaskiego na spektakl teatralny na podstawie wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy.

    Po dotarciu na miejsce ruszyliśmy przez miasto w poszukiwaniu oznak jesieni. Dotarliśmy do parku, gdzie dokarmialiśmy siebie i kaczki, biegaliśmy po zielonych alejkach i cieszyliśmy się piękną pogodą.

    Spektakl zaskoczył nas pięknymi dekoracjami. Pełna sala oczekiwała w napięciu, co się wydarzy. Na scenę wybiegło czworo aktorów – Dziadek i jego troje wnucząt. Przybyli tu na biwak, chcieli oderwać się od pracy, odpocząć, ale na łonie przyrody zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Otóż na polanę, na której rozbili obóz, przyszła Kwoka, która uczyła swoich gości dobrego wychowania, Żaba, która nie chciała wyjść za Hipopotama, dwa Barany, co nosiły Wilka do lasu brały siebie na barana oraz Biedronka, do której przyszedł Żuk.

    Śmiechu było co nie miara, żywiołowa gra świetnie ucharakteryzowanych aktorów bardzo zaangażowała i zainteresowała młodych odbiorców.

    Spektakl zakończył się gromkimi brawami i piosenką, zostawił nas z odświeżoną wersją popularnych wierszy dla dzieci./JH/

  • Dzień Edukacji Narodowej

    Dzień Edukacji Narodowej

    ,,Nasza Pani lubi się śmiać,

    Nasza Pani ma oczy wesołe,

    My lubimy naszą Panią

    I całą, całą szkołę.”

    Dnia 12.10.2018 r. w Szkole Podstawowej w Domanowie odbyła się akademia z okazji Dnia  Edukacji Narodowej. Najpierw głos zabrali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego - Aleksandra Wróblewska i Mateusz Jarosz, którzy  przywitali wszystkich nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców oraz zaproszonych gości.

    Przedstawienie przygotowali uczniowie klas 0-III pod kierunkiem pań Justyny Paprockiej i Aldony Syczewskiej. Młodzi artyści piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku naszych nauczycieli. Uczniowie wyrazili swoją wdzięczność za codzienny trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Każdy z nauczycieli i pracowników otrzymał upominek-niespodziankę.

    Na zakończenie akademii głos zabrała pani Beata Turowska, przedstawicielka Rady Rodziców, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Po zakończonej akademii nauczyciele i pracownicy udali się na słodki poczęstunek. /JP/

      

  • "Dywizjon 303. Historia prawdziwa"

    25 września 2018r. uczniowie klas 6, 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Domanowie wybrali się na wycieczkę do Białegostoku, której celem było obejrzenie filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Polsko-brytyjski dramat wojenny w reż. Denisa Delića powstał w oparciu o wątki powieści Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303”.

    Fabuła jest dość prosta, ale bardzo przejmująca. Po brawurowym, lecz twardym lądowaniu pilot Jan „Donald” Zumbach powraca do zdrowia w sanatorium. W tych okolicznościach zastaje go wybuch II wojny światowej, zmuszając lotnika do ewakuacji z kraju. Podobny los czeka bohaterskiego instruktora pilotażu Witolda Urbanowicza. Obaj przedostają się do Wielkiej Brytanii, by w eskadrach RAF-u kontynuować walkę z okupantem. Ich męstwo i podniebne wyczyny szybko zwracają uwagę dowódców i przyczyniają się do utworzenia Dywizjonu 303 – elitarnej jednostki myśliwskiej, złożonej głównie z Polaków. W jej skład, oprócz Zumbacha i Urbanowicza, wchodzi grupa asów przestworzy, takich jak: Zdzisław Krasnodębski, Witold „Tolo” Łokuciewski, Ludwik Witold Paszkiewicz, Czech – Josef František oraz Mirosław Ferić – pseudonim „Ox”. Kiedy Niemcy rzucają do walki przygniatające siły zbrojne, każdy dzień przynosi pilotom niekończącą się walkę z wrogiem. Lecz również na ziemi czekają ich wielkie emocje – osobiste dramaty, romanse, ale i prawdziwa miłość.

    Dywizjon 303 był jedną z najlepszych i najskuteczniejszych jednostek myśliwskich w czasie II wojny światowej. Podczas Bitwy o Anglię zaliczono mu 126 pewnych zestrzeleń - najwięcej spośród dywizjonów myśliwskich, biorących udział w potyczkach. Opisująca losy Dywizjonu 303 książka Arkadego Fiedlera po raz pierwszy ukazała się w Polsce w 1942 roku. Do dziś wyszło jej 30 krajowych wydań oraz liczne zagraniczne tłumaczenia, m.in. w języku: angielskim, francuskim, portugalskim, holenderskim, a nawet języku niemieckim.

    Film spełnił nasze oczekiwania. Efekty specjalne, sploty scen dramatycznych i lirycznych, a przede wszystkim umocnienie ducha patriotyzmu i narodowej dumy Polaków – to niewątpliwie jego największe atuty.

    /na podst. http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?film=1240948 dostęp 3.10.2018r./

  • SPOTKANIE Z MUZYKĄ

    SPOTKANIE Z MUZYKĄ

    „STANISŁAW MONIUSZKO – VERBUM NOBILE” pod takim tytułem przebiegło pierwsze w tym roku szkolnym Spotkanie z Muzyką.

    Już niedługo, w maju 2019 roku, będziemy obchodzić 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, twórcy polskiej opery narodowej. Z tej okazji, podtrzymując wieloletnią tradycję prezentowania dzieł operowych, artyści Filharmonii Narodowej zaprosili nas do wysłuchania i obejrzenia jednoaktówki S. Moniuszki z 1861 roku pod łacińskim tytułem Verbum nobile („słowo szlacheckie”). Jest to opowieść o miłości, której na przeszkodzie stoi właśnie dane nierozważnie, ale w zgodzie ze staropolskim obyczajem szlacheckie słowo honoru. Chociaż Moniuszko zdaje się z tego drwić, to jednak świat szlacheckich dworków i ich mieszkańców przedstawia z czułością i szacunkiem. Pogodny, sielankowy charakter dzieła, pełna uroku, polska muzyka, wreszcie zmysł dramaturgiczny kompozytora – wszystko to sprawia, że Verbum nobile skutecznie opiera się upływowi czasu i zachowuje swą atrakcyjność również dla współczesnych „mniejszych” i „większych” odbiorców.

  • ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

    ŚWIĘTO PATRONA SZKOŁY

    13. września w naszej szkole to czas szczególny. Obchodzimy tego dnia rocznicę bitwy pod Domanowem, która miała miejsce w 1939 roku oraz czcimy pamięć Patrona naszej szkoły - porucznika Izydora Kołakowskiego, który brał w niej udział i zginął broniąc naszej małej ojczyzny.
                Rankiem 13 września zebraliśmy się wszyscy na placu przed szkołą, aby zaśpiewać wspólnie hymn, patrzeć na flagę państwową wciąganą na maszt, wysłuchać przemówienia powitalnego Pani Dyrektor Barbary Muczyńskiej oraz przy akompaniamencie orkiestry wojskowej udać się do kościoła parafialnego na Mszę świętą odprawioną w intencji poległych.
                W świątyni wszyscy zebrani – uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy, zaproszeni goście, z panem wójtem Andrzejem Jankowskim, panem Antonim Dudzińskim oraz zaprzyjaźnionymi przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół 9. Pułku Strzelców konnych z Grajewa na czele – uczestniczyliśmy we Mszy świętej.

    Po nabożeństwie mieliśmy okazję przypomnieć sobie sylwetkę Patrona szkoły, słuchając przygotowanego na tę okazję montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Dzieci zostawiły wszystkim uczestnikom na ustach słowa pieśni Marka Grechuty:

    W dalekich ziemiach za to umierali,

    moi ojcowie za gniazdo bociana,

    za chleb, za tę równinę co niepokalana,

    za to powietrze ze wszystkich mądrości najzdrowsze.

    Za ludzi zgodnych, mądrych i cierpliwych,

    za najwierniejszych z wiernych uczciwych z uczciwych,

    za mą Ojczyznę-Polszczyznę Mazowsze,

    za to w dalekich ziemiach umierali.

    Potem udaliśmy się na cmentarz parafialny, na którym odczytano apel poległych i oddano salwę honorową na ich cześć.

    Następnie wróciliśmy do szkoły na pokaz musztry wojskowej i walk a także popis orkiestry wojskowej. Uroczystość zakończyła się ciepłym posiłkiem./JH/

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. porucznika Izydora Kołakowskiego
    Domanowo 19a
    17-120 Brańsk
  • (85) 7377 001

Galeria zdjęć

liczba odwiedzin: 752139