SP DOMANOWO:
1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.45 - 11.35
5. 11.55 - 12.40
6. 12.45 - 13.30
7. 13.35 - 14.20
8. 14.25 - 15.10
SF ŚWIRYDY:
1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.45 -11.30
5. 11.45 - 12.30
6. 12.40 - 13.25
7. 13.40 - 14.25
Miło nam poinformować, że Uczniowie naszej szkoły zajęli I miejsce w konkursie na logo wydawnictwa "Jedność".
Nagrodą jest wielkie pudło 🎁 super niespodzianek od organizatora konkursu.
Gratulujemy
W piątek, 26 kwietnia odbyły się warsztaty z panią psycholog. Zajęcia były podzielone na trzy grupy wiekowe i poświęcone zagadnieniom takim jak: bezpieczeństwo w sieci, zapobieganie zachowaniom agresywnym, uzależnienia. Uczniowie brali aktywny udział w przebiegu zajęć. O tym, że uzależnienia np. od telefonów komórkowych czy gier komputerowych są coraz częściej spotykane wśród społeczności uczniowskiej już nikt nie ma wątpliwości. Mamy jednak nadzieję, że takie zajęcia praktyczne będą zachętą dla uczniów, by się nad tymi problemami zastanowili i ich nie lekceważyli.
Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele.
Zachęcamy do oddania głosu w Plebiscycie ,,Wieści Podlaskich" na:
,,Najlepszego Sportowca Ziemi Bielskiej 2018 ", kategoria rocznik 2006 i młodsi.
,, Najlepszego Sportowca Gminy Brańsk 2018".
,, Najlepszego Sportowca Ziemi Bielskiej 2018 ", kategoria sporty drużynowe.
"Najpopularniejszy trener Ziemi Bielskiej 2018"
Głosować można codziennie - do 6 maja - na każdą z kategorii.
11 kwietnia 2019r. z inicjatywy uczniów klasy 7 odbył się charytatywny kiermasz wielkanocny.
Podczas kiermaszu można było kupić m.in. ozdoby i akcesoria świąteczne oraz przeróżne i przepyszne łakocie – głównie wykonane przez uczniów przy wsparciu Rodziców. Dużym powodzeniem cieszyły się gofry (serwowane przez Maćka z kl. 7) jak również pisanki zdobione metodą batikową na wydmuszce jaja kurzego i gęsiego.
A wszystko po to, aby wesprzeć leczenie i rehabilitację Alana Zawistowskiego- chłopca który urodził się z zespołem wad wrodzonych, wadą serca, niedorozwojem gałki ocznej prawej i oczodołu, niedorozwojem połowiczym prawostronnym twarzoczaszki, zarośnięciem przewodów nosowych, stopami końsko-szpotawatymi.
Dochód z akcji zostanie w całości przekazany Alanowi i jego Rodzicom, którzy planują odwiedzić naszą szkołę w ostatnim tygodniu kwietnia./AJ/
Dnia 10 kwietnia 2019 roku na parkiecie hali sportowej Szkoły Podstawowej im. por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie, odbył się IX Turniej Piłki Nożnej Halowej drużyn mieszanych, upamiętniający założyciela Stowarzyszenia Parafiada – ŚP. Ojca Józefa Jońca, który zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem wraz z delegacją rządową oraz parą prezydencką na czele.
Memoriał sportowy poprzedzony został uroczystym złożeniem kwiatów i zniczy przy płycie upamiętniającej tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku. Następnie po przejściu na halę sportową lokalnej szkoły można było rozpocząć turniej. Po uroczystym wprowadzeniu drużyn w rytm hymnu Ligi Mistrzów UEFA Champions League, ks. Krzysztof Napiórkowski ( proboszcz parafii w Domanowie ) powitał zawodników i ich opiekunów. Zarówno zawodnicy, trenerzy jak i cała społeczność szkolna uczciła pamięć 96 ofiar katastrofy smoleńskiej minutą ciszy oraz modlitwą za dusze zmarłych.
W turnieju wzięły udział zespoły reprezentujące szkoły podstawowe z terenu gminy Brańsk. Po losowaniu rozpoczęto sportowe zmagania systemem ,,każdy z każdym”. W wyniku zaciętej rywalizacji wyróżniona została drużyna Złotka Domanowo oraz Chojewo, trzecie miejsce zajęła drużyna z Holonek, drugie drużyna z Domanowa natomiast pierwsze miejsce zajęli zawodnicy i zawodniczki z Mnia. Ogłoszeniu wyników towarzyszyły nie tylko gorące brawa, ale także liczne nagrody rzeczowe. Najlepsze trzy zespoły otrzymały puchary, medale oraz pamiątkowe dyplomy. W trakcie turnieju wyłoniono najlepszego strzelca zawodów, został nim Bartosz Szpakowski (Domanowo), natomiast najlepszą bramkarką Wiktoria Szpakowska (Złotka Domanowo ). Nad prawidłowy przebiegiem imprezy czuwał ks. Krzysztof Dobrogowski. Sędzią głównym zawodów była pani Monika Zalewska
Tradycyjne po wyczerpujących zmaganiach sportowych na wszystkich zawodników czekał gorący poczęstunek./MZ/
Dnia 05.04.2019r. została zorganizowana autokarowa wycieczka do Warszawy.
Uczestniczyli w niej uczniowie klas I-IV wraz z wychowawcami oraz mamy uczniów z klasy III.
Autokar z dziećmi wyjechał sprzed szkoły o godz. 6.00. Na miejscu w stolicy byliśmy ok. godz. 9.00. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od ZOO. Wczesna pora sprawiła, że byliśmy jedną z nielicznych grup zwiedzających. Mogliśmy do woli zachwycać się pięknem egzotycznych zwierząt, podglądać ich zachowania, zwyczaje. Zachwycały nas różnorodne rybki w akwarium, straszne piranie, gady w terrarium, „bawiliśmy” się z rodziną sympatycznych goryli. Podziwialiśmy olbrzymie słonie, potężne nosorożce, żyrafy, lwy, tygrysy, białe niedźwiedzie…, co krok nowe, jeszcze większe emocje, podziw, zachwyt.
O godzinie 12.00 Starówka. Jedziemy przez Wisłę Mostem Świętokrzyskim zwiedzać Stare Miasto. Krótka podróż schodami ruchomymi i już jesteśmy na Placu Zamkowym u stóp Kolumny Zygmunta III Wazy. Ogromne wrażenie na dzieciach wywarł Pomnik Małego Powstańca, miejsce uświęcone krwią Polaków, również tych najmłodszych. Wszyscy chcieli w tym miejscu zrobić pamiątkowe zdjęcie. Na Rynku powitała nas Syrenka z tarczą i mieczem, kolorowe kamienice z mnóstwem kawiarenek i sklepików. Podziwialiśmy potężne mury Barbakanu, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta. Pani przewodnik zaprowadziła nas w najciekawsze zakątki Starówki. Zobaczyliśmy „ Kamienicę pod Bazyliszkiem”, gdzie dzielny Szewczyk Skuba pokonał potwora.
Po długim, wspaniałym spacerze pyszny obiad w restauracji „Literatka” mieszczącej się przy Placu Zamkowym.
Kolejnym etapem wycieczki było Centrum Nauki Kopernik. Miejsce szczególne, gdzie była możliwość nie tylko obejrzenia, ale również praktycznego eksperymentowania z eksponatami z różnych dziedzin nauki. Obserwując nasze dzieci w Centrum Nauki Kopernik nabrałyśmy przekonania, że jest to miejsce, które na długo pozostanie w ich pamięci. Mamy nadzieję, że te przeżycia będą dla nich bodźcem do rozwijania własnych zainteresowań.
Ostatnim etapem wycieczki była „Manufaktura cukierków”, gdzie obserwowaliśmy jak na naszych oczach powstają słodkie, kolorowe, wielosmakowe, bajeczne, ręcznie wyrabiane cukierki i lizaki. Każdy z nas został obdarowany kolorowym lizakiem przez siebie wykonanym!
Cele wycieczki zostały osiągnięte, czego dowodem była radość i uśmiech na buziach dzieci. Wyraziły one chęć do wyjazdu na następną wycieczkę. Niechętnie opuszczały stolicę.
Cieszymy się, że tak liczna grupa uczniów miała okazję uczestniczyć w wyjeździe. Wycieczka jest przecież najlepszą okazją do poznawania rzeczywistości, podczas której dziecko jest wstanie wytwarzać sobie najwierniejsze wyobrażenia, pojęcia, może uchwycić związki i zależności jakie zachodzą między przedmiotem, a ich środowiskiem.
Możliwe to było dzięki życzliwej i świadomej postawie rodziców, którzy rozumieją potrzeby i pragnienia swoich dzieci./EG/
„Czytanie jest the best”- pod takim hasłem przebiegał konkurs plastyczny organizowany przez Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Białymstoku z Fundacją Sąsiedzi w ramach VIII Targów Książki w Białymstoku. Celem konkursu jest promowanie czytelnictwa, podkreślenie roli czytania w rozwoju myślenia, wyobraźni i wrażliwości, umożliwienie prezentacji własnej twórczości. Prace konkursowe będą oceniane w 4 kategoriach: ucz. klas I-III, ucz. klas IV-VI, ucz. klas VII-VIII.
Uczniowie klas młodszych wykonali ilustrację do książki Grzegorza Kasdepke ,,Dzieciom”. Z względu na jeden egzemplarz książki, czytanie odbywało się codziennie na ,,Poranku z Książką” , w klasie II i III i w bibliotece z klasą I. Chętni uczniowie z klasy IV i V wykonali ilustrację do wybranej książki współczesnego pisarza. Bazowali na nowo zakupionych książkach tj. Baśniobór, Hobbit, Wiedźmin, Harry Poter, Magiczne Drzewo. Starsi uczniowie z klasy VII wykonali plakat promujący czytanie i Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku. Pracując w 2 grupach opracowali szkice plakatu, pamiętając o cechach tej formy plastycznej. Spośród wielu prac wyłoniliśmy 3 z każdej kategorii. Prace zostały przekazane do SP nr 43 w Białymstoku 04.04.2019.
Wyniki konkursu będą ogłoszone podczas Targów Książki 12-14.04.2019r./Irena Bruzio/
W dniu 5 kwietnia 2019 r. drużyna dziewcząt w składzie: Julia Borowska, Gabrysia Wyszyńska, Wiktoria Szpakowska, Klaudia Kubiak, Patrycja Pruszyńska, Oliwia Boruszewicz, Klaudia Pietraszko, Kasia Wróblewska i Kinga Falkowska- reprezentowała naszą szkołę w Igrzyskach Powiatu Bielskiego SZS w piłce nożnej. Zawody odbyły się w SP w Topczewie, a nasz zespół wywalczył II miejsce, awansując do półfinału grupy południowej woj. podlaskiego. Najlepszą zawodniczką turnieju została Klaudia Kubiak.
4 kwietnia 2019r. nasza szkoła gościła grupę artystyczną „Patria”, która zaprezentowała wyjątkowy pokaz historyczny dotyczący II wojny światowej. Uczniowie wysłuchali interesującej prelekcji nt. walki Polaków z dwoma okupantami: niemieckim i sowieckim, o legendzie hubalczyków oraz organizacji polskiego ruchu oporu. Opowieści uzupełniono interesującymi i mało znanymi faktami z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego. Dzieci mogły obejrzeć, a nawet przymierzyć mundury polskich żołnierzy walczących w różnych formacjach zbrojnych w czasach okupacji, poznały rodzaje uzbrojenia (pistolety, broń maszynową, granaty, panzerfausty), a także wojskowe przedmioty codziennego użytku.
W tym roku przypada 80-ta rocznica wybuchu II wojny światowej, warto więc tematyce tej poświęcić trochę więcej uwagi.
Dnia 2 kwietnia br. w Zespole Szkół CKR im. K. Kluka w Rudce odbyła się I Edycja Regionalnego Konkursu Kulinarnego „Śniadanie Daje Moc” skierowanego do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.
Celem konkursu było propagowanie wśród młodych ludzi wiedzy na temat znaczenia pełnowartościowego śniadania w codziennej diecie. Konkurs przebiegał w dwóch etapach. Do etapu finałowego z naszej szkoły zakwalifikowało się trzech uczniów klasy ósmej: Piotr Poletyło, Szymon Pruszyński i Rafał Wróblewski. W finale zmagało się sześć drużyn z różnych szkół z naszego regionu. Uczniowie mieli do wykonania cztery zadania teoretyczne i praktyczne. Nasza drużyna zajęła trzecie miejsce otrzymując w nagrodę m. in. czytniki E-BOOK. Cieszymy się bardzo ponieważ wszystkie zadania konkursowe były trudne i wykonywane na bardzo wysokim poziomie przez wszystkich uczestników. Uczniów do konkursu przygotowywała p. Jolanta Kłosowska./JK/
1 kwietnia 2019r. uczestniczyliśmy w kolejnym „Spotkaniu z Muzyką”. Tym razem tematem przewodnim były pieśni i piosenki z żołnierskiego śpiewnika – te, które towarzyszyły walce o wolność w XX wieku oraz te, które są świadkami naszej najnowszej historii. Wysłuchaliśmy utworów o wydźwięku bohaterskim, żartobliwych przyśpiewek i tchnących zadumą ballad partyzanckich. Śpiewom towarzyszyła trąbka – najbardziej wojskowy z instrumentów. Artysta zagrał na niej rozmaite sygnały i objaśnił ich znaczenie. Widownia została zaproszona do wspólnego śpiewania, a najmłodsze dzieci także do zabawy w żołnierzy, czyli na prawdziwą wojskową musztrę przy dźwięku trąbki.
Słonko wszystko widziało, co się działo w szkole, radośnie się uśmiechało do recytujących dzieci i wiosennej dekoracji.
29 marca 2019r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski wierszy Danuty Wawiłow i Natalii Usenko. Wzięli w nim udział uczniowie z kl.0-VI, ze szkół podstawowych z: Chojewa, Holonek, Brańska, Świryd, Rudki (gmina Rudka), Domanowa, łącznie 41 osób.
Pani dyrektor Ewa Zawadzka gorąco powitała przybyłych uczniów wraz z opiekunami, dzieci szkolne z wychowawcami, zaproszone nauczycielki- emerytki i pozostałe osoby. Poprosiła o przekazanie podziękowań dyrektorom szkół za umożliwienie dzieciom udziału w konkursie. Pani Joanna Haraburda powołała komisję konkursową, w składzie: Wiesława Pietrzykowska- polonistka ze szkoły w Brańsku, Agata Opiatowska- emerytowana nauczycielka języka polskiego, Teresa Olędzka- ze szkoły w Chojewie, Justyna Paprocka- nauczyciel kształcenia zintegrowanego oraz pani polonistka ze szkoły w Holonkach. Zadaniem komisji było ocenianie recytujących uwzględniając m.in.: pamięciowe opanowanie tekstu, interpretację tekstu, wrażenie artystyczne. Na początku recytowały dzieci z klas O-III, kolejność ustalono drogą losowania (imienne karteczki i tytuł utworu losowała pani Ewelina Paprocka-Radziszewska). Po krótkiej przerwie recytowali uczniowie starsi, również o kolejności zadecydowało losowanie (losowania dokonała pani Irena Bruzio). Niektóre teksty wierszy powtarzały się: Daktyle, Na wystawie, O Rupakach, Lato, jednakże interpretacja tekstów, odpowiedni rekwizyt, gest i mimika czyniły go wyjątkowym. Publiczność zachowała się kulturalnie, w ciszy słuchano, nagradzano głośnymi oklaskami. Nawet najmłodsze dzieci wytrzymały godzinną recytację. Uwagę wszystkich przykuwały wyświetlane obrazy do prezentowanych utworów. Pani dyrektor zaprosiła jury na obrady, a obecnych na antresoli na zapowiedzianą na początku NIESPODZIANKĘ.
W marcu obchodzone są dwa święta: Międzynarodowy Dzień Lalkarza i Międzynarodowy Dzień Teatru, z tej okazji zaprosiliśmy do szkoły aktorkę z Białostockiego Teatru Lalek panią Izabelę Wilczewską. (Z inicjatywy pani Anny Jankowskiej). Wielkie poruszenie wśród dzieci sprawił widok różnorodnych pacynek, kukiełek, masek teatralnych, które zaprezentowała pani Izabela. Na początek pani Wilczewska powiedziała kilka słów o sobie: od 12 lat pracuje w Teatrze Lalek, ukończyła filologię polską na UwB, pracuje jako przedszkolanka, pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi- głuchymi, jest instruktorką tańca. W rozmowie z dziećmi zapytała je o znajomość alfabetu. Pokazała ,,Alfabet teatru” Marty Guśniowskiej, dzieci wskazywały literę alfabetu a pani Iza odczytywała pojęcie teatralne, np. antrakt, kurtyna, ukłony, premiera, zapadnia...
Następnie pokazała 3 kuleczki z otworkami na palce tzw. pacynki palcowe, które każdy student otrzymuje celem usprawniania palców dłoni. Dzieci też próbowały swoich sił przy ukłonach, okazywaniu uczuć za pomocą kuleczek. Przy pokazie masek tablicowych, chętne dzieci zakrywając twarz maską, gestem ciała wyrażały uczucia: smutku, złości, zadowolenia, pozytywne i negatywne emocje. W przerwach między pokazami Pani Iza mówiła o pracy aktora lalkowego, jest to praca męcząca, aktor musi przez 8 godzin utrzymywać w pionie rękę (takie zadanie do wykonania poleciła chłopcom z klasy VII i VIII) , widoczna musi być tylko pacynka poruszana palcami lub dłonią. Dzieci wkładały na ręce różne pacynki, mapety (lalki-pyskówki), pacynki wykonane własnoręcznie przez aktorkę, świetnie się przy tym bawiły. Aktor musi dużo pracować nad dykcją, wyrazistością słowa, mówieniu szeptem, półgłosem i głośno, dźwięk wydobywać z przepony. Kolejne ćwiczenia praktyczne w wykonaniu dzieci dotyczyły wyrazistości mówienia, tempa i głośności. Były ćwiczenia języka, odczytywanie zdań: Czarna krowa w kropki bordo: Ładna głodna małpa; Pchła przez pchłę płakała; Pogłaszcz jeźdźcze rżącego źrebca po zmarszczce na szczęce. Kolejna zabawa ruchowa -zapamiętanie nazw części teatru, na przygotowanym na podłodze planie centralnej części teatru, wybrane dzieci poruszały się wg. poleceń: zapadnia –przykucały, scena, komin, proscenium, zascenie, kieszeń prawa, kieszeń lewa (kulisaprawa,lewa), kurtyna. Jeszcze ostatnie lalki do pokazania: marionetki na nitkach i kukiełki -lalki na patykach oraz bardzo malutkie lalki tzw. stolikowe. Na koniec pokaz plakatów i afiszy teatralnych, pozostawienie dzieciom pocztówek teatralnych, zaproszenie do teatru na dni otwarte (podczas których można zwiedzić teatr od strony kulis). Pani Wilczewska w barwny sposób, trochę magiczny przybliżyła dzieciom teatr, ożywiła lalki, pozostawiła niezapomniane wrażenie wśród dzieci i dorosłych. Dzięki jej za to serdecznie.
W oczekiwaniu na wyniki konkursu czas szybko minął. Pani Haraburda odczytała zwycięzców i wyróżnionych w konkursie. Pani dyrektor Ewa Zawadzka wręczyła dyplomy, nagrody. Nagrodzeni uczniowie w grupie uczniów klas 0-III:
I miejsce -Magdalena Kazimierska i Kamila Półtorak,
II miejsce -Gabriela Puchalska i Zuzanna Szmurło,
III miejsce -Marta Topczewska i Oliwia Niemyjska,
wyróżnienie Zofia Rutkowska.
W grupie uczniów z klas IV-VI:
I miejsce -Paulina Micał i Natalia Poletyło,
II miejsce -Bartłomiej Niemyjski i Henryk Hryniewicki,
III miejsce -Julia Czapska i Aleksandra Osmólska, wyróżnienie Aleksandra Jastrzębska.
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki do książki oraz długopisy. Na zakończenie pani dyrektor pogratulowała zwycięzcom, podziękowała uczestnikom i organizatorom: Joannie Haraburda i Irenie Bruzio, zaprosiła wszystkich na obiad i słodką niespodziankę. Słonko już bardzo dużo widziało, ciekawe co zobaczy w kolejnej odsłonie naszego konkursu…. /Irena Bruzio/
„RÓŻNORODNOŚĆ W JEDNOŚCI” pod takim hasłem dzieci SP w Domanowie przystąpiły do konkursu na Logo Wydawnictwa Jedność.
Na zajęciach w bibliotece jak też podczas przerw, chętni uczniowie robili wiosenne kwiaty. Wspólnie zaplanowaliśmy rodzaje kwiatów i sposób ich wykonania, projekt logo JEDNOŚĆ (każdą literę wyrazu Jedność wypełniamy odrębnym gatunkiem kwiatów). W naszym logo znalazły się malowane, różnokolorowe tulipany, wycinane biało-różowe kwiaty jabłoni i wiśni, białe przebiśniegi z płatków kosmetycznych, delikatne jasnoniebieskie szafirki skręcane na wykałaczkach, fioletowe krokusy z krepiny, żółte żonkile z foremek do ciasteczek, różowe i bordowe hiacynty z drobnych kuleczek bibuły. Bardzo pomocna w naszych działaniach okazała się pani Renata Jarosz, pokazując wykonanie prostych form kwiatów, wykonała zdjęcia dzieci przy kolejnych etapach pracy i za zgodą rodziców przesłała do Wydawnictwa. Wszyscy w projekt włożyli dużo serca i radości, było zabawnie (Bartek nawet podpisał swojego tulipana). W pracach uczestniczyło 17 osób.
Zdjęcia prac konkursowych przesyłane są do 10 kwietnia zaś w terminie od 10.04 do 20.04 wysyłamy głos na naszą pracę, wyniki będą podane ok. 20.04. Liczymy na dużą, dużą ilość głosówJc.d.n. /Irena Bruzio/
W dniu 28 marca 2019 roku o godz. 15:00 w Szkole Podstawowej w Domanowie odbędzie się zebranie rodzicielskie, na które serdecznie zapraszamy. Przebieg zebrania:
1. Prelekcja przedstawiciela policji na temat zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży oraz ich prawnych konsekwencji.
2. Szkolenie informatyka nt. konieczności i sposobów kontrolowania portali społecznościowych dzieci.
3. Sprawy różne.
4. Spotkania z wychowawcami klas.
25.03.2019r. w Szkole Filialnej w Świrydach odbyły się eliminacje do V Konkursu Recytatorskiego Poezji dla dzieci - „Co słonko widziało”. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali wiersze autorstwa Danuty Wawiłow oraz Natalii Usenko. Komisja konkursowa w składzie: pani Marzanna Rutkowska, pani Jolanta Kozłowska oraz pani Ewa Dudzińska po długich i burzliwych obradach wybrała uczniów, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu konkursu. Z grupy 0-III zostali wyróżnieni: Patrycja Szczurzewska z zerówki, Marta Topczewska z klasy I oraz Julia Cieśluk z klasy II. Ulubieńcem publiczności została Martyna Bagińska z klasy I. Z grupy IV-VI zostali wyróżnieni: Kamila Odachowska z klasy IV, Natalia Poletyło z klasy V oraz Joanna Nieścior z klasy VI. Wszyscy uczniowie, którzy uczestniczyli w szkolnych eliminacjach otrzymali dyplomy oraz nagrody. Osoby wyróżnione ponadto uzyskały możliwość wystąpienia w finale konkursu, który odbędzie się w Szkole Podstawowej w Domanowie. Trzymamy zatem kciuki i życzymy powodzenia./ED/
W piękny, słoneczny 22 dzień marca uczniowie z klas V-VIII naszej szkoły wyjechali do Teatru Dramatycznego w Białymstoku na spektakl pt. "Zemsta". Spektakl zaczął się o 9.30 i przez półtorej godziny widzowie zapełniający salę pilnie śledzili poczynania bohaterów wymyślonych przez Fredrę, szczególnie Papkina. A aktorzy nie pozwolili się nudzić - chodzili po sali, wbiegali znienacka na widownię, kłócili się krzycząc na siebie z balkonów oraz zapraszali do czynnego udziału w przedstawieniu. Brawurowa gra aktorów pokazała uczniom, że "Zemsta" to naprawdę komedia, a nie nudna i trudna w odbiorze lektura. Ożywione dyskusje po spektaklu oraz ochota na podobne wyjazdy w przyszłości były tego najlepszym dowodem.
Po uczcie duchowej pożywiliśmy ciało w McDonaldzie i udaliśmy się w drogę powrotną./JH/
Wyjątkowym dniem w kalendarzu imprez szkolnych jest z pewnością Pierwszy Dzień Wiosny, który przypada 21 marca. Uczniowie Szkoły Filialnej w Świrydach czekali na to wydarzenie z niecierpliwością, gdyż jest ono obchodzone w niecodzienny sposób. Dzieci uczestniczyły w różnego rodzaju konkursach i zabawach wiosennych, w których musiały zatańczyć, zaśpiewać, namalować, odszukać i odgadnąć zagadki oraz zdecydować co jest prawdą a co fałszem. Dopiero po zrealizowaniu tych wszystkich etapów, uczniowie wraz z wychowawcami przystąpili do wykonania „marzanny”. W barwnym korowodzie z hasłem: „My tej zimy nie lubimy, zaraz zimę przegonimy!” pożegnaliśmy kończącą się porę roku a powitaliśmy kolejną – wiosnę./ED/
W dniu 21 marca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Domanowie i Szkoły Filialnej w Świrydach nie skorzystali ze zwyczajowego w tym dniu prawa do wagarów, ale grzecznie udali się na antresolę, gdzie spotkali się z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Bielsku Podlaskim. Wzięli udział w szkoleniu na temat zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży oraz ich prawnych konsekwencji. Dowiedzieli się m.in. o tym, kim jest osoba małoletnia, jakie grożą jej kary za wyzwiska (te w Internecie również), podszywanie się pod czyjąś tożsamość, udostępnianie nagrań, zdjęć i filmów bez zgody osoby filmowanej, pobicie, wymuszanie, kradzież czy jazdę pojazdem mechanicznym bez prawa jazdy. Uczniowie usłyszeli o instytucjach takich jak: sądy rodzinne, ośrodki opiekuńczo-wychowawcze, zakłady poprawcze i policyjna izba dziecka oraz o dozorze kuratora sądowego. Niektóre z tych informacji stanowiły kubeł zimnej wody na rozochocone młode umysły. Młodzieży wydaje się często, że może bezkarnie publikować w Internecie różne informacje i zdjęcia, próbować zaczepek słownych i cielesnych wobec swoich rówieśników. Po raz kolejny okazało się, że każde zachowanie pociąga za sobą konsekwencje, czasem trudne do udźwignięcia dla dziecka i jego rodziców. Warto więc zapobiegać niechcianym postawom, dbać o swój rozwój, kontrolować trudne emocje, a przede wszystkim stosować się do prostej zasady: „Nie wiesz, jak się zachować – zachowaj się przyzwoicie”. /MR/
Jak co roku, uczniowie Szkoły Podstawowej w Domanowie i Szkoły Filialnej w Świrydach, wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur. Z zadaniami, o różnym stopniu trudności, zmierzyło się aż 45 uczniów. Każdy uczestnik otrzymał nagrodę: układankę przestrzenną w postaci kuli-breloczka. Wyniki dzisiejszych zmagań poznamy w maju. /AJ/
14 marca, czyli w Międzynarodowym Dniu Liczby Pi (π), uczniowie SP w Domanowie pod opieką p. A. Jankowskiej, wzięli udział w I Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym „πPilecki”. Konkurs odbył się w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Ciechanowcu.
O godz. 9:00 uczestnicy rozpoczęli rozwiązywanie zadań konkursowych. Test, na którego rozwiązanie uczniowie mieli 75 minut, składał się z pytań zamkniętych oraz trzech zadań otwartych. Zadania w pewnym stopniu nawiązywały do osoby Rotmistrza Witolda Pileckiego. Po wytężonej pracy umysłowej, uczestnicy konkursu zostali oprowadzeni po szkole i zapoznani z jej bazą dydaktyczną. W czasie oczekiwania na wyniki, wszyscy miło spędzili czas słuchając wykładu o fraktalach, koncertu w wykonaniu chóru szkolnego oraz podziwiając pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas wojskowych.
Podczas podsumowania konkursu poznaliśmy tylko nazwiska zdobywców I, II i III miejsca. (Aktualnie czekamy na informację o uzyskanych miejscach naszych uczniów: Szymona Pruszyńskiego, Julii Borowskiej i Katarzyny Wróblewskiej). Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Dyrektor szkoły wręczyła także podziękowania nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu.
Konkurs był znakomitą okazją do rozwijania zdolności i zainteresowań matematycznych uczniów, kształtowania umiejętności logicznego myślenia, rozwijania potencjału intelektualnego uczniów oraz popularyzacji matematyki wśród młodzieży. Serdecznie dziękujemy Organizatorom za zaproszenie. I mamy nadzieję na kolejne spotkanie, już za rok. /AJ/