Wiadomości

Wtorek 06.05.2025

DZWONKI:

SP DOMANOWO:

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 - 11.35

5. 11.55 - 12.40

6. 12.45 - 13.30

7. 13.35 - 14.20

8. 14.25 - 15.10

 

SF ŚWIRYDY:

1. 8.00 - 8.45

2. 8.55 - 9.40

3. 9.50 - 10.35

4. 10.45 -11.30

5. 11.45 - 12.30

6. 12.40 - 13.25

7. 13.40 - 14.25

  • UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

    19 czerwca 2019 r. zakończyliśmy uroczyście  rok szkolny 2018/2019.

    O godz. 9.00 cała społeczność szkolna zebrała się w Kościele Matki Zbawiciela, by w uroczystej Mszy Św. podziękować Bogu za cały rok szkolny i katechetyczny.

    Po wspólnej modlitwie zebraliśmy się na hali sportowej, gdzie Pani Dyrektor Ewa Zawadzka podziękowała wszystkim za całoroczną pracę i pogratulowała uczniom wysokich wyników w nauce.

    Uczniowie, którzy uzyskali świadectwa z wyróżnieniem otrzymali nagrody, a rodzice listy gratulacyjne. Uhonorowano też uczniów za szczególne osiągnięcia w konkursach oraz  wysokie wyniki w sporcie.

    W tym roku szkolnym historycznym wydarzeniem było pożegnanie klasy 8.  Absolwenci  otrzymali z rąk Pani Dyrektor świadectwa oraz podziękowali wszystkim nauczycielom i pracownikom obsługi (wręczając kwiaty) za przekazywaną wiedzę i troskliwość im okazaną.

    Uczniowie klasy 8 pod kierunkiem wychowawczyni p. Moniki Zalewskiej,  zaprezentowali część artystyczną pt.: „Bajka o klasie 8 SP w Domanowie”. Podczas przedstawienia wszyscy się wyśmienicie bawili, niekiedy w oczach pojawiały się również i łzy wzruszenia.

    Klasa VII pożegnała Absolwentów i wręczyła im niecodzienne prezenty: ananasy, z dedykacją „Ananasom z VII klasy”:) 

    Ważnym momentem było pożegnanie nauczycielki pani Ireny Bruzio, która po wielu latach pracy odchodzi na zasłużoną emeryturę. Nie zabrakło podziękowań, które spowodowały, że niejednemu zakręciła się łezka w oku.

    Po uroczystym apelu wszyscy uczniowie spotkali się w klasach ze swoimi wychowawcami, gdzie zostały rozdane pozostałe świadectwa i  jeszcze raz poruszona została tematyka bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku, po czym wszyscy udali się na wyczekiwane wakacje./E.P-R/

  • WYCIECZKA DO WARSZAWY

    17 czerwca 2019 roku, 30 uczniów SP w Domanowie oraz SF w Świrydach, pod opieką pań: Anny Jankowskiej i Joanny Niemyjskiej,  wyruszyło na wycieczkę do Warszawy. Cel wyjazdu: zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz seans w Planetarium, a w międzyczasie obiad w bistro „Wiem”. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „Zdobycie wiedzy- kluczem do sukcesu”.

    Uczniowie z wielkim zapałem zwiedzali przygotowane wystawy, poznając przy tym różne prawa fizyczne, matematyczne i chemiczne. Uczestnicząc w pokazie zorganizowanym w Planetarium mogli dowiedzieć się o Układzie Słonecznym, ruchu obiegowym i obrotowym Ziemi, po prostu wyruszyć w fascynującą  „Słoneczną podróż”.

    Pobyt w Centrum Nauki Kopernik to duża dawka wiedzy i pozytywnych emocji. Był to mile spędzony czas w przestrzeni, która inspirowała każdego do obserwacji, doświadczania, zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. /AJ/

  • Wyjazd edukacyjny do Białowieży

    Wyjazd edukacyjny do Białowieży

    Dnia 31.05 2019 r. grupa 22 uczniów  naszej szkoły pod opieką p. Jolanty Kłosowskiej i p. Iwony Topczewskiej uczestniczyła w wyjeździe edukacyjnym do Białowieży. Wyjazd ten był uzupełnieniem zajęć dydaktycznych i wyrównawczych realizowanych w ramach projektu ,,Zdobycie wiedzy - kluczem do sukcesu’’ skierowanego m. in. do uczniów klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Domanowie (w tym Szkoły Filialnej w Świrydach).

    W programie wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego w Białowieży i  wejście na taras widokowy. Uczniowie oglądali zwierzęta, poznawali ich życie i zwyczaje. Dowiadywali się od przewodników  o tajemnicach jakie kryje w sobie Puszcza. Następnie zwiedzili Rezerwat Zwierząt, gdzie mogli podziwiać na żywo wilki, żubry, żubronie, jelenie i sarny, łosie, rysie, tarpany oraz dziki.  Na zakończenie pokonali także trasę Szlaku Dębów Królewskich i Książąt Litewskich. Wszyscy w doskonałych humorach i nasyceni zdrowym powietrzem wrócili do domu./JK/

    Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego,    w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej III Kompetencje i kwalifikacje, Działania 3.1 Kształcenie i edukacja, Poddziałania 3.1.2.Wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej w zakresie kształcenia ogólnego, ukierunkowanej na rozwój kompetencji kluczowych.

     

  • I miejsce w konkursie wyd. "Jedność"

  • "Hobbit –tam i z powrotem"

    21 maja 2019 roku uczniowie klas V, VI, VII i VIIISP w Domanowie i SF w Świrydach wybrali się do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku na wyjątkowy spektakl pt.: „Hobbit –tam i z powrotem”. Białostocki teatr jako jedyny w Europie uzyskał prawa do jego wystawienia i było warto skorzystać z tej rzadkiej okazji. 45 uczniów przez 100 minut dopingowało Thorinowi i Bilbo Bagginsowi w dotarciu do celu wyprawy a niektórzy mieli nawet okazję naprawdę uwolnić Thorina z rąk elfów wcielając się w role 12 krasnoludów. Przepiękne dekoracje, zapierające dech w piersiach przebrania aktorów, szczególnie za pająki, gobliny i wilki, wzbudzały żywe reakcje publiczności, łącznie z przerażeniem. Nastrój grozy i niebezpieczeństwa towarzyszący wyprawie głównych bohaterów mocno udzielił się widzom, zwłaszcza, że aktorzy biegali między rzędami krzeseł, krzyczeli w ciemnościach, wydawali straszne odgłosy i nie grzeszyli urodą. Smok, orły, trolle –z łatwością można było przenieść się w ten fantastyczny świat Tolkiena. Aktorzy pożegnali nas piosenką. Po spektaklu udaliśmy się na frytki i wróciliśmy do domu./JH/

  • II Święto Matematyki pn. „U Królowej nauk na Urodzinach”

    Jan Śniadecki, polski astronom i matematyk powiedział: „Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem” .

    W 2019 roku obchodzimy stulecie powstania Towarzystwa Matematycznego w Krakowie. Dzięki podjętym przez Senat RP staraniom uczczenia tego faktu, po przejściu procesu legislacyjnego, 20 grudnia 2018 roku na posiedzeniu plenarnym Senat podjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Matematyki. Święto Matematyki w Szkole Podstawowej w Domanowie doskonale wpisało się w Jubileuszowy Rok Matematyki.

    20 maja 2019 r. gościliśmy uczniów i nauczycieli ze wszystkich szkół podstawowych gminy Brańsk oraz gminy Wyszki na Drugim Święcie Matematyki pn. „U Królowej nauk na Urodzinach”. Celem spotkania była popularyzacja matematyki wśród uczniów i ukazanie jej obecności w każdej dziedzinie życia.

    Spotkanie rozpoczęła pani Dyrektor Ewa Zawadzka, która powitała uczestników życząc wszystkim udanej zabawy i jak najlepszych wyników w poszczególnych konkurencjach. Pani Dyrektor serdecznie podziękowała sponsorom konkursu, dzięki ich hojności i wsparciu, możliwe było zakupienie naprawdę wartościowych nagród oraz pomocy dydaktycznych. Wsparli nas: Bank Spółdzielczy w Brańsku na czele z Prezesem, panem Stanisławem Bachurkiem,  pan Marek Klinicki – właściciel Piekarni w Brańsku, pan Andrzej Zajączkowski – właściciel Firmy Handlowej „KANDEL” z Brańska.

    Dyrekcja skierowała także słowa podziękowania w kierunku pań: Anny Jankowskiej, Iwony Topczewskiej, Ewy Dudzińskiej i Anny Rogowskiej, za pomysł propagowania matematyki wśród uczniów i przygotowanie konkursu.

    Wprowadzeniem w atmosferę spotkania była piosenka pt. „Dzisiaj w naszej szkole matma nam króluje” wykonana przez ucznia kl. VII- Macieja Kuczyńskiego. Następnie uczniowie klasy V i VII, pod kierunkiem p. A. Jankowskiej zaprezentowali przedstawienie pt. „Narodziny Królowej- historia prawdziwa ” o tym, jak to księżniczka Matematyka została Królową Nauk, a dzięki swoim umiejętnościom, rozległej wiedzy i zaradności zyskała sympatię, równie bystrego i znającego tajniki nauk Królewicza. Przedstawienie powstało na podstawie pomysłu p. Joanny Haraburdy, której serdecznie dziękujemy.

    Kolejnym punktem programu była zabawa z publicznością, którą przygotowała i poprowadziła p. Iwona Topczewska.  Zagadki i pytania skierowane do widzów spotkały się z dużym entuzjazmem, zwłaszcza, że za poprawną odpowiedź można było otrzymać nagrodę-niespodziankę. 

    „U Królowej nauk na Urodzinach” nie mogło zabraknąć piosenki finałowej. Nie było to jednak tradycyjne „sto lat”, ale utwór napisany przez Organizatorki specjalnie na tę okazję. „Przez te cyfry, równania, pierwiastki, oszalałem….” zaśpiewał wokalista z kl. V Łukasz Mortel.

    Tym akcentem zakończyła się pierwsza cześć konkursu. Wszyscy występujący aktorzy oraz wokaliści zostali obdarowani słodkimi upominkami.

    Po wspólnej zabawie przyszedł czas na wykazanie się bystrością, refleksem i wszechstronnością umysłu.  Został rozegrany turniej „Jeden z dwunastu”. W rywalizacji wzięli udział reprezentanci szkół z Chojewa, Świryd, Mnia, Holonek, Wyszek i Domanowa. Po bardzo długiej i emocjonującej rozgrywce udało się wyłonić zwycięzców. I miejsce zdobył uczeń SP w Domanowie: Mateusz Jarosz, II miejsce uczeń SP w Mniu: Jacek Fiedorczuk, III miejsce uczeń SP w Domanowie: Gabriel Turowski. Zwycięzcy jak i uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i atrakcyjne nagrody.

    Po przerwie obiadowej rozpoczęła się ostatnia część konkursu: praca w grupach trzyosobowych. Konkurs składał się z trzech części: dyktanda symetryczne, rozwiązywanie zadań zgodnie z przyjętą strategią i tworzenie plakatu reklamującego matematykę z wykorzystaniem postaci sławnego uczonego. Za każdą konkurencję drużyny otrzymywały punkty. Zespołem z największą liczbą punktów został zespół SP w Domanowie, II miejsce wywalczyli uczniowie SP w Wyszkach, zaś III miejsce drużyna z SP w Holonkach. Zwycięzcy oraz pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy.

    Podsumowania II Święta Matematyki dokonała Pani Dyrektor, dziękując wszystkim za przybycie i gratulując zwycięzcom. Na zakończenie wszyscy mogli skosztować urodzinowego tortu:) /AJ/

  • TAJEMNICE KAMERALISTYKI – KWINTET FORTEPIANOWY

    Kameralistyka to sztuka niezwykłej precyzji wykonawczej i dążenia do realizacji wypracowanej przez wszystkich grających razem muzyków koncepcji artystycznej. Podczas majowego ( 20.05.2019) koncertu spotkaliśmy się z kwintetem fortepianowym, który tworzy fortepian, dwoje skrzypiec, altówka i wiolonczela. Warto podkreślić, że tego rodzaju zespół wystąpił w koncertach po raz pierwszy. Słuchacze mogli poznać jego wspaniałe możliwości brzmieniowe i wyrazowe, przekonać się, jak wielka siła drzemie w zestawieniu zdolnego do gry akordowej fortepianu z będącym namiastką orkiestry kwartetem smyczkowym. Warto też wspomnieć, że w gronie najważniejszych dzieł napisanych na kwintet fortepianowy znajduje się utwór przedwcześnie zmarłego w 1885 roku polskiego kompozytora, Juliusza Zarębskiego.

  • Z RODZINĄ NA FESTYNIE

    W niedzielę 19 maja w Domanowie, przy wyśmienitych humorach oraz "zamówionej” słonecznej pogodzie, odbył się festyn sportowo-rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka. Organizatorem regionalnym była parafia p.w. św. Doroty D.M. w Domanowie oraz nasza szkoła, a organizatorem ogólnopolskim Stowarzyszenie Parafiada.

    Imprezę , którą współfinansowało Ministerstwo Sportu i Turystyki , zainaugurowała Msza Święta w kościele parafialnym o godz. 12.00, po zakończeniu której odbyła się uroczysta Procesja Fatimska ulicami Domanowa, zakończenie której odbyło się na terenie Szkoły Podstawowej w Domanowie. Wszystkich powitał ksiądz proboszcz Krzysztof Napiórkowski oraz dyrekcja szkoły Pani Ewa Zawadzka. Wszystkim festynowiczom został przedstawiony szczegółowy program imprezy regionalnej po którym zaproszono wszystkich na wspólne grillowanie. W międzyczasie rozpoczęto rekrutację do rozgrywek w tenisa stołowego. Następnym punktem festynu był przygotowany przez dzieci  montaż słowno-muzyczny dedykowany rodzicom. Niezabrakło także pięknych tańców. Tego dnia zaprezentował się również szkolny kabaret POPISEK w skeczu o ,,Czerwonym Kapturku, który z rodziną wychodził dobrze tylko na zdjęciach". Występy od przedszkolaka do starszaka to nie tylko wzruszające chwile, ale także chwile radości. 

    Festyn, jako impreza otwarta, zgromadził zarówno najmłodszych, jak i nieco starszych mieszkańców okolicznych wsi, na których także czekało wiele atrakcji z nagrodami i niespodziankami. Konkursy, gry i zabawy rekreacyjno-sportowe, tj. skoki przez linę, biegi wahadłowe między przeszkodami, przeciąganie liny przez rodziny, badminton, chód na szczudłach to tylko nieliczne, niekonwencjonalne konkurencje sportowe, jakie przygotowali organizatorzy. Wyjątkową zabawą okazała się gra w piłkę nożną na ,,dmuchanym boisku”.  Na hali gimnastycznej  rozpoczęto rozgrywki w tenisa stołowego. Rywalizację prowadzono w kategorii open kobiet i mężczyzn, klas VII, VIII SP i gimnazjum, klas V- VI SP oraz klasy IV i  młodsze oddzielnie dla dziewcząt i chłopców.

    Dla najmłodszych uczestników festynu zorganizowano ,,Kącik Maluszka”, gdzie pod fachową i troskliwą opieką dzieci radośnie spędziły niedzielne popołudnie.

    Dmuchane palce zabaw, wata cukrowa, popcorn, lody, loteria fantowa, ,,książka za 1 zł”  oraz Galeria Figur Woskowych to dodatkowe atrakcje, jakie czekały uczestników festynu w tym wyjątkowym dniu.

    Całodzienny festyn zakończył się nabożeństwem majowym (godz. 18.00), po którym nastąpiło podsumowanie imprezy oraz wręczenie medali, nagród, dyplomów oraz podziękowań.

    Pragniemy serdecznie podziękować ludziom dobrej woli, przyjaciołom szkoły, za zaangażowanie w realizację festynu. W szczególności parafialnemu zespołowi Caritas oraz Radzie Rodziców z Panią Przewodniczącą na czele./JH/

  • WYRÓŻNIENIE GRUPIE TEATRALNEJ "POPISEK""

    15 maja 2019 roku grupa teatralna POPISEK z naszej szkoły wzięła udział w IV Wojewódzkim Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych Melpomena 2019. Przesłuchania chętnych uczestników z naszego województwa trwały od poniedziałku do piątku, w sumie zgłosiło się około 30 zespołów z przeróżnym repertuarem. Nasza grupa przygotowała scenkę kabaretową pt.: „Czerwony Kapturek”, która spotkała się z uznaniem publiczności i udało nam się zdobyć wyróżnienie od jury. Odczuliśmy wielką satysfakcję z tego, że własnymi siłami stworzyliśmy i zagraliśmy coś, co wywołuje śmiech publiczności oraz że spróbowaliśmy swoich sił na deskach domu kultury w Juchnowcu Kościelnym przed profesjonalnym jury. Spektakl wystawiliśmy na festynie rodzinnym w Domanowie 19 maja wywołując salwy śmiechu wśród oglądających nas gości i zachęcając do podejmowania dalszych działań w tym kierunku. /JH/

  • WYCIECZKA MARZEŃ: ZATOR-KRAKÓW-WADOWICE-OŚWIĘCIM

    Nasza wymarzona i z niecierpliwością oczekiwana wycieczka rozpoczęła się o wczesnych godzinach porannych. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że niektórzy uczestnicy, nie mogąc się jej doczekać, tego wieczora nawet nie kładli się spać. Po tkliwych i wzruszających chwilach rozstania z naszymi tatusiami i mamusiami, jechaliśmy na podbój Małopolski. Pierwszy przystanek - Zator i największy park rozrywki w Polsce ENERGYLANDIA. Tu przez cały dzień oddawaliśmy się szaleńczej i ekstremalnej zabawie na największych w Polsce rollercoasterach. Pomimo strachu większość z nas zaliczyła największą, bo liczącą 77m i najszybszą, bo jadącą z prędkością 142km/h kolejkę HYPERION. Formuła, Boomerang, WaterCoaster, Aztec, Anaconda i wiele innych atrakcji to niesamowita dawka adrenaliny, radości i zabawy na najwyższych obrotach. W parku rozrywki czas minął nam szybko i przyjemnie. Nim emocje opadły, byliśmy już w Krakowie. Po zakwaterowaniu w hotelu ruszyliśmy podziwiać miasto królów polskich, które niezależnie od pory dnia czy pogody ma w sobie niesamowity klimat. Pięknie podświetlone Sukiennice, kościół Mariacki, Wieża Ratuszowa oraz dumnie stojący ,,Adaś”, czyli pomnik Adama Mickiewicza, to nieliczne, aczkolwiek obowiązkowe atrakcje turystyczne Krakowa. Po wysłuchaniu hejnału z wieży mariackiej oraz wykonaniu kilku pamiątkowych zdjęć udaliśmy się na zasłużony wypoczynek. Następny dzień upłynął nam na  przyswajaniu ogromnej ilości wiedzy. Rano zwiedzaliśmy Katedrę na Wawelu, krypty wawelskie – miejsce pochówku między innymi: Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz wszystkich koronowanych głów polskich a także biskupów, w tym Św. Stanisława. Mieliśmy okazję dotknąć najsłynniejszego dzwonu ufundowanego przez króla Zygmunta Starego. Legenda głosi, że dotknięcie serca owego dzwonu przynosi szczęście. Odwiedziliśmy też kolejne legendarne miejsce - Smoczą Jamę. Tu zaprzyjaźniliśmy się z jej mieszkańcem, ziejącym ogniem Smokiem Wawelskim. Kolejnym punktem naszej wycieczki był dom Św. Jana Pawła II w Wadowicach. Była to niezwykle wzruszająca wędrówka przez całe życie papieża Polaka, od narodzin aż po śmierć. Tu wszystko się zaczęło, tak mówił o tym miejscu Jan Paweł II. Mieliśmy okazję wyjrzeć przez z okno kuchenne, z którego był bezpośredni widok na zegar słoneczny z jakże wymownym napisem Czas ucieka, wieczność czeka. Po zakupieniu pamiątek i skosztowaniu papieskiej kremówki, udaliśmy się do Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Śmierci Auschwitz-Birkenau, który jest symbolem terroru i ludobójstwa. Widzieliśmy bloki, w których przebywali więźniowie, ścianę śmierci, pod którą kończyło swoje kruche życie wiele tysięcy osób, miejsce głodowej śmierci Św. Maksymiliana Kolbe a także piece kremacyjne i komorę gazową. Niewiarygodne, jak człowiek może być okrutny wobec innego człowieka. Miejsce zagłady Żydów, Romów, Polek i Polaków, którym wmawiano, że praca czyni wolnym, powinno być obowiązkowym punktem wycieczek szkolnych. Jest to także powinność względem tych pokoleń, które nadchodzą. To nasze i przyszłe pokolenie muszą nieść starania o lepszy świat, bardziej wspólnotowy, rozumny, solidarny i bezpieczny. To my, nasze dzieci i wnuki, będą budować przyszłość naszej cywilizacji.

    Tę wspaniałą, doskonale zaplanowaną wycieczkę zawdzięczamy naszej wychowawczyni, Pani Monice Zalewskiej. Dziękujemy za troskliwą opiekę także paniom Beacie Turowskiej i Annie Rogowskiej. /Uczennice z klasy VIII/

  • OLIMPUS

    Dnia 18.03.2019 r. w naszej szkole został przeprowadzony Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z jezyka angielskiego "Olimpus". Wyniki konkursu poznaliśmy 13 maja. W konkursie wzięło udział 23 uczniów z klas 2-8. Uczennica klasy 8 Kinga Falkowska zajęła 10 miejsce, spośród 3116 uczniów, a tym samym uzyskała tytuł laureata. Amelia Puchalski z klasy 4 również zajęła wysokie 22 miejsce spośród 3703 uczniów. Dziewczynom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. /JN/

  • Galeria Figur Woskowych

    Do przygotowania Galerii z wielkim zaangażowaniem przystąpili uczniowie z kl. IV przebierając się za bohaterów ulubionych książek, Grzegorz z kl. VIII, Wiktoria z kl. I, Kinga z kl. 0.  W bibliotece pojawiły się nowe postacie: Pinokio, Śpiąca Królewna, Tomek Sawyer, Mary z Tajemniczego Ogrodu, Robinson Crusoe, Matylda, Pippi, Ania z Zielonego Wzgórza, Czerwony Kapturek, Włóczykij i Mała Mi z Doliny Muminków. Każda postać zagospodarowała swój kącik odpowiednią dekoracją i rekwizytami. Pomieszczenie czytelni nabrało tajemniczości. Prezenterki (Oliwia, Ola, Paulina z kl. VII) odczytywały informacje na temat danej postaci literackiej. Zwiedzanie galerii rozpoczęły dzieci z klasy zerowej, wielką sensację wzbudził Mateusz, który wcielił się w rolę Tomka Sawyera. Naszą Galerię zwiedziły wszystkie dzieci i uczniowie począwszy od punktu przedszkolnego do kl. VIII wraz z wychowawcami, nauczycielami i panią dyrektor. Zwiedzający zachowywali się kulturalnie,  z uwagą wysłuchali prezenterów, uważnie oglądali nieruchome postacie w otoczeniu kolorowej dekoracji. 

    Serdecznie dziękujemy pani Renacie Jarosz za wykonane zdjęcia./Irena Bruzio/

  • Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem

    9   maja   2019r.   uczniowie   klas   trzecich   szkół   podstawowych   przystąpili   do „Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasisty z Operonem”. Także reprezentanci Szkoły Filialnej w Świrydach z chęcią uczestniczyli w tym wydarzeniu. Chcąc sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności zdobyte podczas pierwszego etapu edukacji, należało zmierzyć się z różnego rodzaju zadaniami. Sprawdzian posiadał trzy etapy: pierwszy - test z edukacji polonistycznej, drugi - matematycznej oraz trzeci – przyrodniczej. Wszystkie arkusze skonstruowano w taki sposób, aby zbadać, jak dzieci czytają, piszą, rozumieją, korzystają z informacji oraz wykorzystują wiedzę w praktyce. Po zakończeniu i sprawdzeniu próby do szkół trafią specjalne raporty, ze szczegółowym   omówieniem   wyników   każdego   z   uczniów.   Dostaną   je   zarówno nauczyciele, jak i rodzice. Zatem trzymamy kciuki!/ED/

  • Konkurs czytelniczy pt. ,,W krainie baśni H. Ch. Andersena i braci Grimm”

    W bibliotece szkolnej w otoczeniu pięknej scenografii odbył się konkurs czytelniczy klas I-III. Spośród uczniów wyłoniono czteroosobowe zespoły reprezentujące daną klasę.

    Zadanie I: Czy znasz tę baśń? Kolejni członkowie zespołów losowali numer pytania, na które udzielali odpowiedzi. Za każdą poprawną odpowiedź otrzymywali 1 punkt. Wyniki końcowe przedstawiały się następująco kl.I - 17 p., kl.II - 16,5- p., kl. III - 17 p. 

    Zadanie II: Cytaty. Na podstawie fragmentu odczytanej baśni odgadnij jej tytuł.

    Zadanie III: Wskaż Kopciuszka wśród 6-ciu osób, mając zasłonięte oczy.

    Zadanie IV: Wskaż księżniczkę wśród 6-ciu osób schowanych pod kocem.

    Zadanie V: Podaj 3 tytuły baśni na podstawie wylosowanego pudełka z rekwizytami (wrzeciono, jabłko, lusterko ,....). 

    Zadanie VI: Podaj 2 tytuły baśni na podstawie podanego zestawu słów (np. Dzikie kaczątko). Wszystkie zadania przyjęto entuzjastycznie i poprawnie je wykonano.                                        Uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni książkami i słodkościami. Następnego dnia do wykonania zadań ochoczo przystąpili uczniowie klasy IV i 3 osoby z kl. VII. /Irena Bruzio/

  • I RUNDA FINAŁU WOJEWÓDZTWA IGRZYSK DZIECI SZS W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT

    I RUNDA FINAŁU WOJEWÓDZTWA IGRZYSK DZIECI SZS W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT

    I RUNDA FINAŁU WOJEWÓDZTWA IGRZYSK DZIECI SZS W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT

     I AWANS DO NAJLEPSZEJ CZWÓRKI W WOJEWÓDZTWIE PODLASKIM

     

    Dnia 10.05.2019 r. na boisku ,,Orlik " Kalnica odbyła się I runda rozgrywek finałowych województwa podlaskiego w piłce nożnej dziewcząt. Gospodarzem turnieju była nasza szkoła. W zawodach wystartowały następujące zespoły dziewcząt: SP DOMANOWO, ZSP PIĄTNICA, SP SZTABIN ORAZ SP 6 BIAŁYSTOK. Wszystkie składy rywalizowały systemem ,,każdy z kazdym". Reprezentantki naszej szkoły w pierwszym meczu starły się z zespołem ze szkoły z Białegostoku, wygrywajac spotkanie wynikiem 6:0. Kolejny mecz także był na korzyść ZŁOTEK Z DOMANOWA. Wynikiem 2:1 wygrały spotkanie z drużyną ze Sztabina. W ostatnim turniejowym meczu ,,złote dziewczyny" nie poradziły sobie z bardzo wymagającym przeciwnikiem- drużyną z Piątnicy, przegrywając spotkanie wynikiem 2:5. Na pochwałę jednak zasługuje cały nasz skład: Kamila Podolszańska, Katarzyna Rutkowska, Gabriela Zalewska, Aleksandra Wróblewska, Aleksandra Zalewska, Gabriela Pietraszko, Paulina Micał, Edyta Wyszyńska, Wioletta Maciejczuk. 

    Dziewczęta zajmując II miejsce awansowały do ścisłego finału wojewódzkiego, gdzie spróbują zawalczyć o I miejsce i tytuł mistrza województwa :)

    Pragniemy serdecznie podziękować za pomoc w organizacji turnieju Dyrektorowi GOUK w Kalnicy oraz sędziom: Dominikowi Wróbel i Marcinowi Jakubowskiemu.

    Klasyfikacja końcowa turnieju:

    I m. -  ZSP PIĄTNICA

    II m. -  SP DOMANOWO

    III m. -  SP SZTABIN

    IV m. -  SP6 BIAŁYSTOK

    /MZ/

  • 8 MAJA Święto Bibliotek i Bibliotekarzy, Książek i Czytelników

    Ten dzień i kolejne postanowiono w naszej szkole obchodzić uroczyście. Przygotowano wiele ciekawych form spędzania czasu z książką. Cała społeczność szkolna wzięła udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej „IV Przerwa na Czytanie”-bicie rekordu w czytaniu, odbyło się to 13 maja. Młodsze dzieci wraz z wychowawcami oraz uczniami kl. VIII czytali bajki i baśnie H.Ch. Andersena przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć, dołączyli do nich rodzice. Klasy I-III czytały również bajki i baśnie w ciągu 2-ch pierwszych godzin lekcyjnych i na przerwach. Wybór baśni braci Grimm i Andersena podyktowany był organizowanym konkursem czytelniczym (ale o tym w kolejnych aktualnościach). Uczniowie klas starszych czytali na 2-ch długich przerwach razem z nauczycielami i chętnymi osobami pracującymi w szkole. Udział w akcji wzięło 169 osób. /Irena Bruzio/               

  • MISTRZ ORTOGRAFII

    W dniu 8 maja 2019r. uczniowie klasy II i III Szkoły Filialnej w Świrydach uczestniczyli w finale III Gminnego Konkursu Ortograficznego „Mistrz Ortografii”. W zmaganiach ortograficznych wzięło udział aż 13 drużyn ze Szkół Podstawowych: z Bociek, Chojewa, Domanowa, Rudki i Brańska. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością ortografii rozwiązując różnego rodzaju zadania i łamigłówki. Nie zabrakło tekstu z lukami, zagadek, krzyżówki, wykreślanek, rebusów i mandali. Szkołę Filialną w Świrydach reprezentowali uczniowie: Julia Cieśluk, Kacper Syczewski, Gabriela Bańkowska, Aleksandra Kuczaba i Jakub Marciniak. Klasa trzecia zajęła VI miejsce a klasa druga XII. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów./ED/

  • WIWAT MAJ, 3 MAJ!

    W kalendarzu uroczystości  szkolnych nie może zabraknąć apelu z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Szkole Filialnej w Świrydach uroczystość ta odbyła się 13 maja, w wykonaniu uczniów klas IV,V i VI. Młodzież przygotowała i przedstawiła cenną lekcję historii, wkładając w to dużo serca i zaangażowania. Dzień ten był wspaniałą okazją, aby uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak patriotyzm i Ojczyzna./ED/

  • Dzień Ziemi w naszej szkole

    Dzień Ziemi w naszej szkole

    22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, a 5 czerwca Dzień Ochrony Przyrody. To dobry moment, by przypomnieć, że Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, o które powinniśmy dbać.

    W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku, a w tym roku poświęcony był  problemom związanym z ochroną zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.

    W naszej szkole uczniowie klas VI i VII pod opieką p. Jolanty Kłosowskiej przygotowali ciekawy apel poświęcony tematyce ekologicznej. Uczniowie dowiedzieli się, jak dbać o środowisko i co robić żeby zasobów przyrody starczyło dla przyszłych pokoleń. Następnie przedstawiciele  wszystkich klas wzięli  udział w międzyklasowym konkursie wiedzy ekologicznej „Koło Fortuny”. Konkurs polegał na indywidualnym rozwiązywaniu przez poszczególnych uczestników zagadek i zadań ekologicznych.

    Najlepszą wiedzą wykazały się dziewczęta: Amelia Bobel z kl.  III. i Klaudia Kubiak z kl. VII.  Brawo!  Wszyscy uczestnicy  turnieju otrzymali oczywiście nagrody./JK/

  • Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    WIWAT MAJ! 3 MAJ!

    7 maja społeczność naszej szkoły brała udział w akademii z okazji 228 rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klasy 5 i 6 aktywnie uczestniczyli w tej uroczystości. Poprzez poezję i pieśni patriotyczne przypomnieli o tym ważnym wydarzeniu w dziejach Polski. Dla wszystkich uczniów była to niezapomniana lekcja historii./AJ/

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. porucznika Izydora Kołakowskiego
    Domanowo 19a
    17-120 Brańsk
  • (85) 7377 001

Galeria zdjęć

liczba odwiedzin: 752485