SP DOMANOWO:
1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.45 - 11.35
5. 11.55 - 12.40
6. 12.45 - 13.30
7. 13.35 - 14.20
8. 14.25 - 15.10
SF ŚWIRYDY:
1. 8.00 - 8.45
2. 8.55 - 9.40
3. 9.50 - 10.35
4. 10.45 -11.30
5. 11.45 - 12.30
6. 12.40 - 13.25
7. 13.40 - 14.25
27 października uczniowie klasy VII i VIII wyjechali pociągiem do OCH-TEATRU w Warszawie na spektakl „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”. Oglądanie na żywo z pierwszych rzędów sław takich jak pan Wojciech Malajkat w świetnie wyreżyserowanej i zagranej sztuce było nie lada przeżyciem. Spotkanie z prawdziwą Kulturą sprawiło nam wiele przyjemności, skłoniło do refleksji i wzruszeń, pozwoliło spojrzeć inaczej na swoje życie. Piękna słoneczna pogoda również przyczyniła się do tego, że wyprawę możemy uznać za bardzo udaną. Na koniec humory popsuł nam opóźniony o 5 godzin przyjazd pociągu, ale koniec końców cali i zdrowi dotarliśmy do domów. Żeby móc wyruszyć znowu :) (J. H)
W dniu 26 października w kościele pw. Matki Zbawiciela w Domanowie odbył się XXVIII Przegląd Pieśni Religijnej i Patriotycznej zorganizowany przez GOUK w Kalnicy. Zgodnie z regulaminem, każdy z wykonawców miał do zaśpiewania dwa utwory o charakterze religijnym i patriotycznym. Jury w składzie: Paweł Ostrowski, ks. Robert Figura oraz Maciej Bobel- dyrektor GOUK w Kalnicy wyróżniło występ uczniów reprezentujących naszą szkołę. Gratulujemy dziewczętom , życząc dalszych sukcesów. ( E.P.R.)
We wtorek 25 października odbyła się w Szkole Filialnej w Świrydach próbna ewakuacja. Strażacy OSP KSR W Świrydach zaprezentowali sprzęt, którym posługują się podczas swej ciężkiej pracy. Uczniowie mieli okazję zobaczyć także wyposażenie torby do ratowania ludzkiego życia. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ! (E.D.)
„ Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu - myśl tę wypowiedziała Eliza Orzeszkowa, a ponieważ jest jak najbardziej aktualna, zasługuje dziś na przypomnienie” tak w imieniu uczniów naszej szkoły13 października 2022r., Amelia Bobel uczennica klasy VII przywitała wszystkich zgromadzonych gości na uroczystości obchodów Dnia Edukacji Narodowej.
Aby uczcić to święto, uczniowie klasy VII przygotowali scenkę humorystyczną. Sądząc po oklaskach, owacjach i uśmiechach na twarzy zarówno dzieci jak i wszystkich dorosłych uczniowie wykazali się poczuciem humoru, umiejętnościami aktorskimi i zapewnili widowni chwilę odprężenia i relaksu. Wszyscy pracownicy szkoły, byli i obecni, otrzymali wraz z najserdeczniejszymi życzeniami rożki z herbatą lub kawą.
Tego dnia o godzinie 16.30 została odprawiona Msza Święta i różaniec w intencji pracowników szkoły. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Wszystkim jeszcze raz życzymy wiele dobroci od ludzi, pogody ducha i radości z życia. (I.T.)
Dzień 7 października 2022 roku to od dzisiaj ważna data w życiu uczniów klasy I. Tego dnia zdali swój pierwszy szkolny egzamin i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Por. Izydora Kołakowskiego w Domanowie.
Pierwszoklasiści pod okiem wychowawczyni od początku roku szkolnego sumiennie przygotowywali się do Ślubowania. Uczyli się piosenek, wierszy, tańca oraz poznawali prawa i obowiązki ucznia.
Uroczystość odbywała się na antresoli, która na ten dzień przybrała uroczysty wygląd. Na początku pani Dyrektor Ewa Zawadzka powitała gości, którzy przybyli na uroczystość, ks. Proboszcza Krzysztofa Napiórkowskiego ,panią Sekretarz Gminy Brańsk Elżbietę Szymańską, panią Izabelę Szczepańską pracownika referatu Oświaty oraz Pana Karola Roguckiego przedstawiciela Banku Spółdzielczego w Brańsku, Rodziców Pierwszoklasistów oraz wszystkich uczniów wraz z wychowawcami.
Na wstępie uczniowie klasy IV wyjaśnili swoim młodszym kolegom, na czym polega ślubowanie i pasowanie.
Następnie głos oddano uczniom klasy pierwszej, którzy prezentowali swoją wiedzę i umiejętności. Wszyscy zdali egzamin znakomicie. Kulminacyjnym punktem uroczystości było Ślubowanie na sztandar szkoły, po czym pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej w Domanowie, przy pomocy symbolicznego ołówka. Pani Dyrektor życzyła uczniom sukcesów w nauce, zapewniając jednocześnie, że szkoła jest przyjaznym miejscem, w którym na pewno będą czuć się dobrze. Ciepłe i miłe słowa wraz z upominkami skierowała do dzieci Pani Elżbieta Szymańską oraz Pan Karol Rogucki. Nie mogło zabraknąć słów od Samorządu Uczniowskiego, którego przedstawiciele życzyli pierwszakom, aby każdy dzień pobytu w szkole był bezpieczny i szczęśliwy, a nauka była pasjonująca przygodą.
Po części oficjalnej dzieci oraz zebrani goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.
Drodzy Rodzice dziękujemy za zaangażowanie oraz pomoc w tym wielkim i ważnym dla Waszych pociech dniu!
Wychowawczyni klasy I
Poniedziałkowy koncert poświęcony był twórczości Zbigniewa Wodeckiego. Uczniowie wysłuchali utworów artysty oraz jego scenicznych przyjaciół. (E.D.)
W dniu 28.09.2022 r. odbyły się profilaktyczne warsztaty dla uczniów klas VI – VIII w SP w Domanowie. W spotkaniu uczestniczyło 40 uczniów i 4 opiekunów.
Projekt „Złodzieje życia” przeprowadzony przez Studio Art. Profilaktyka z Białegostoku ukazał problem uzależnień zarówno od papierosów, alkoholu, środków odurzających, internetu i ich skutków. Spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem uczniów, którzy wyrazili następujące opinie:
-„Moim zdaniem Pan bardzo mądrze opowiadał o tym, żeby nie brać substancji psychoaktywnych, bo one niszczą człowieka. Spotkanie bardzo mi się podobało; chciałbym, aby takie programy profilaktyczne były przez młodzież zapamiętywane jak najdłużej.”
-„ Fajnie, że takie spotkanie zostało zorganizowane, ponieważ powstrzyma uczniów przed braniem narkotyków i innych używek. Uświadomiliśmy sobie, że nie warto, bo to niszczy zdrowie.”
-„Spotkanie bardzo fajne – Pan, opowiadając o różnych epizodach osób uzależnionych, ostrzegał przed zażywaniem różnych środków odurzających. To dobra nauka, aby nie popełnić w życiu takiego błędu.”
-„Podobała mi się gra na gitarze oraz przestrogi przed paskudztwami – papierosami i narkotykami.”
-„Moim zdaniem takie spotkania są bardzo potrzebne, aby ludzie nie zaczynali zabawy z narkotykami.”
27 września 2022r. odwiedzili nas muzycy z Opery i Filharmonii Podlaskiej z projektem Odwieczne pieśni. Karłowicz i my. Realizatorzy wydarzenia odwiedzają 17 szkół z województwa podlaskiego i przedstawiają młodzieży sylwetkę i twórczość jednego z największych symfoników w historii muzyki polskiej (jego sześć poematów symfonicznych uznawanych jest za orkiestrowe arcydzieła późnego romantyzmu) a także miłośnika gór i fotografii górskiej, którego karierę przerwał śmiertelny wypadek podczas wędrówki w Tatrach.Muzycy zamienili antresolę w biuro detektywistyczne i pozwolili uczniom rozwiązać zagadkę, kim jest Mieczysław Karłowicz, czym się interesował i jakie osiągnął sukcesy. Uczestnicy żywiołowo zabrali się do pracy - mieli do dyspozycji zdjęcia gór, fragmenty partytur i ówczesnych gazet, aż wspólnymi siłami odgadli, o jaką postać chodzi. Przy okazji wysłuchali utworów muzycznych skomponowanych przez bohatera spotkania, dowiedzieli się kilku rzeczy o tym, czym jest partytura, do czego służy klucz wiolinowy, co to są interwały a nawet mogli zaprezentować swoje muzyczne talenty.Niecodziennie przygotowane i przeprowadzone warsztaty muzyczne bardzo się podobały, z pewnością też dlatego, że ich scenarzystą i reżyserem był pan Rafał Supiński, obecny w swojej własnej osobie. Tu można przeczytać o dokonaniach tego młodego talentu: https://liblink.pl/Rp9TuGGY5F (J.H.)
Tradycją naszej szkoły jest, że we wrześniu uczestniczymy w akcji „Sprzątanie Świata”. W tym roku upływała ona pod hasłem: „Wszystkie śmieci są nasze”.
W dniach 19-23 września wszyscy uczniowie, pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli, wyruszyli uporządkować to, co często przyćmiewa piękno przyrody - śmieci. Młodsi uczniowie sprzątali teren wokół szkoły, starsi pobocza dróg w Domanowie i Świrydach oraz drogi dojazdowe do sąsiednich miejscowości.
Dzięki zaangażowaniu ze strony Gminy Brańsk, zostały nam przekazane niezbędne do
tego worki do segregacji odpadów i rękawiczki.
W akcji wzięło udział około 220 osób (przedszkolaków, uczniów i nauczycieli), zebrano 15 worków różnych odpadów.
W tym roku wydarzenie to odbyło się w Polsce już po raz 29. i było połączone z drugą edycją akcji „Sprzątamy dla Polski”.
„Sprzątanie świata” jest lekcją, dzięki której uczymy się bardziej przyjaznego stosunku do naszej planety i kształtujemy postawy i zachowania proekologiczne, które powinny stać się stylem naszego codziennego życia. (J.K.)
Dziś (22.09) maluchy z grup przedszkolnych oglądały przedstawienie „Zagadka Misia Uszatka” zaprezentowanego w ramach iTeatr. Spektakl poruszył bardzo ważną współcześnie kwestię - nadużywania telefonów komórkowych… Jak się okazało również główny bohater dał się złapać w sidła smartfona. Był nim tak pochłonięty, że nie zwracał uwagi na swoich przyjaciół, którzy próbowali różnymi sposobami uwolnić go od nałogu. Na szczęście z pomocą (skuteczną) przyszedł Doktor Wróbel, który rozbudził w Uszatku (i w dzieciach chyba też) ciekawość pięknego świata… Po jego zakończeniu dzieci wciąż opowiadały jakie przygody, wyprawy, prace przeżyły razem ze swoimi rodzicami… To było miłe dla ucha. I my – dorośli – powinniśmy brać przykład z teatralnego Doktora. Poświęcając dzieciom uwagę,oddając im swój zapewne cenny czas, zabierając na spacer, na przejażdżkę rowerową, do lasu etc.
chrońmy dzieci.(Ł.W.)
Czwartkowe przedpołudnie (22.09) w naszej szkole (SP i SF) przebiegło pod znakiem autorskich warsztatów czytelniczych z uczniami klas I – VIII. Pani Małgorzata Nawrocka opowiadała o pracy pisarza (misja) i powstawaniu książki. Pomogła też dzieciom przywołać dobre wspomnienia z czasu, gdy rodzice czytali im ulubione bajki. Zgodnie z uczestnikami warsztatów stwierdziła, że dobra książka „uśmierza” ból, pomaga „zmądrzeć” oraz tworzyć więzi w rodzinie. Uczniom starszych klas przekazała „złote rady”, jak dobrze pisać nie tylko książki, ale też wypracowaniaJ
Spotkania z uczniami zakończyła smutną konstatacją, że niestety dziś książki nie mają już w społeczeństwie takiej wartości, jak kiedyś.
Spotkania z pisarką zakończyły się prezentacją jej książek, które „na szczęście” wśród naszych uczniów znalazły swoich nabywców.( Ł.W.)
Wrzesień jest miesiącem, w którym w naszej szkole organizowane są zebrania rodzicielskie – ogólne i klasowe. Nie inaczej było i w tym roku.
Podczas środowego zebrania (21.09), na które p. Dyrektor Ewa Zawadzka wraz z wychowawcami zaprosiła wszystkich rodziców przybyła również p. Małgorzata Nawrocka – pisarka, dziennikarka, pedagog.
Rodzicom oraz gronu pedagogicznemu wygłosiła mini-prelekcję nt.: „Dziecko w świecie ekranów”. W krótki i przystępny dla słuchaczy sposób przedstawiła analizę aktualnych badań i doświadczeń medioznawców, psychologów mediów oraz neurobiologów z zakresu korzystania z Internetu przez dzieci. Omawiając motywy ich zainteresowania przestrzenią wirtualną, wskazała skutki, jakie niesie ze sobą używanie Internetu bez wyraźnego umiaru. Pani Nawrocka zwróciła też uwagę rodziców na rolę środowiska naturalnego i bliską obecność drugiego człowieka w kształtowaniu osobowości dziecka.
Jak na pisarza przystało, zaprezentowała autorskie publikacje adresowane do rodziców, jak też do dzieci w różnym wieku.
Prelekcja zaproszonego gościa spotkała się z pozytywną reakcją wszystkich obecnych na tym zebraniu. Mamy nadzieję, że uwrażliwiła ona słuchaczy na rzeczywiste potrzeby rozwojowe dzieci i uczniów.(Ł.W.)
21 września 2022 r. uczniowie klasy VII i VIII mieli okazję obejrzeć spektakl na podstawie powieści Aleksandra Kamińskiego pod tytułem Kamienie na szaniec w Bielskim Domu Kultury. Spektakl w wykonaniu teatru Artenes z Wrocławia pozwolił widzom prześledzić albo poznać losy bohaterów lektury szkolnej w ciekawy sposób. Dostarczył wielu emocji i wzruszeń, sprawił, że na 70 minut wszyscy przenieśli się w realia czasów II wojny światowej.